GDO ve Terminatör Teknolojisi


Terminatör teknolojisi, hasatta steril tohumlar üretmek için bitkileri genetik olarak düzenler. Çok uluslu tohum/tarım kimyası endüstrisi ve ABD hükümeti tarafından, çiftçilerin hasat edilen tohumları yeniden ekmelerini önlemek ve çiftçileri bunun yerine her sezon tohum almaya zorlamak için geliştirilmiştir. 

GDO ve Terminatör Teknolojisi

Terminatör tohumları henüz sahada test edilmedi veya ticarileştirilmedi. Terminatöre bazen Genetik Kullanım Kısıtlama Teknolojisi (GURT'ler) denir - bir bitkinin genetik özelliklerinin ifadesini kontrol etmek için harici bir kimyasal indükleyicinin kullanımına atıfta bulunan geniş terim.

En büyük 10 tohum şirketi, dünyanın ticari tohum pazarının yarısını kontrol ediyor. Terminatör ticarileştirilirse, şirketler muhtemelen kısırlık genlerini tüm tohumlarına dahil edeceklerdir. Bunun nedeni, genetik tohum sterilizasyonunun patentlerden çok daha güçlü bir tekel sağlamasıdır - şirketler, çiftçileri tohum tasarrufu için dava etmek yerine, çiftçilerin hasat edilen tohumları yeniden kullanmasını biyolojik olarak imkansız hale getirmeye çalışıyor.

Her büyüklükteki Kanadalı çiftlikler tohum tasarrufu yapıyor ve bu uygulama, çiftlik gelir krizi her yıl daha da kötüleştikçe büyüyor. Dünya genelinde, başta gelişmekte olan dünyadaki küçük ölçekli çiftçi aileleri olmak üzere 1,4 milyardan fazla insan, birincil tohum kaynağı olarak çiftlikte saklanan tohumlara bağımlıdır. 

Terminatör tohumlar, dış tohum kaynaklarına bağımlılığı zorlayacak ve çiftçi tohum seçimi, değişimi ve ıslahının asırlık uygulamasını bozacaktır - yüzyıllardır Yerli ve çiftçi tohum çeşitliliği geliştirme, Kanada tohum stoğunun temelidir.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.