GDO Testleri Hangi Laboratuvarlarda Yapılır?


Doğru sonuçlar verdiği bilinen bir laboratuvarı seçmek, yalnızca en iyi seçiminiz olmakla kalmaz, aynı zamanda gönül rahatlığı sağlar ve şirketinizin itibarının zedelenmesi riskinden sizi korur.

GDO Testleri Hangi Laboratuvarlarda Yapılır?

GDO testeri söz konusu olduğunda, testlerin uygulanacağı laboratuvarın mutlaka ISO 17020 akreditasyonuna sahp olması gerekmektedir. ISO 17020, laboratuvar akreditasyonu için uluslararası standarttır. Dünya çapındaki laboratuvarlar için test ve kalibrasyonda yeterlilik gerekliliklerini belirtir. 

Sektörün tartışmasız mükemmellik ölçüsü olan ISO 17020, yasal olarak savunulabilirlik, güvenilirlik ve saygının sağlanmasına yardımcı olur. Laboratuvara GDO testi için ISO 17020'ye göre akredite olup olmadığını sorun. Analiz raporunda ISO 17020 akreditasyon mührünün bulunması, laboratuvarın kullanılan belirli testler için akredite olduğunu doğrular.

Çoğu GDO test laboratuvarı için işlenmiş bileşenler (örn. mısır nişastası, soya lesitini) ve çok bileşenli ürünler (örn. kurabiyeler, mısır cipsleri) test etmek daha zor olabilir. Bu numune türlerini doğru bir şekilde test etme yeteneği, bir laboratuvarın numuneden yüksek kalite ve miktarda DNA elde etme yeteneğine bağlıdır.

Üst düzey bir laboratuvar, gerekli DNA'yı en uygun şekilde çıkarabilecektir. Maksimum hassasiyet ve güvenilirlik elde etmek için, seçeceğiniz GDO laboratuvarına farklı numune türleri için DNA ekstraksiyon sürecini optimize edip etmediklerini mutlaka sorun.

GDO laboratuvarı, GDO testleri, NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.