GDO Testi Neden Önemlidir?


Her ülkenin GDO'ların kullanımını yöneten kendi düzenlemeleri ve gereksinimleri vardır. Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı ülkelerde GDO'lar nispeten sınırsızken, diğer ülkeler GDO'ların kullanımını kısıtlamış ve hatta yasaklamıştır. 

GDO Testi Neden Önemlidir?

Bu kısıtlamaları sürdürmek için hükümetler ve üçüncü taraf kuruluşlar, kimlik koruma gibi izleme sistemleri kullanır ve bir ürünün kendi seçim bölgelerine sunulup sunulamayacağını belirlemek için GDO testini zorunlu kılar. 

Kimliğin korunması, üretimin her aşamasında bir tahıl, gıda veya ürünün GDO'lu olmamasını sağlama sürecidir. GDO testi, takibi ve etiketlemesinin şirketler ve tüketiciler için gerçek piyasa değeri olduğu kadar hükümetler ve tarım kuruluşları için de siyasi değeri vardır.

Herkes GDO içeren ürünleri tüketmek veya kullanmak istemez, bu nedenle GDO testi tedarikçilerin ve tüketicilerin GDO'suz ürünleri belirlemesine yardımcı olur. Bazı pazarlarda, GDO'suz gıda ve ürünler, GDO'lu olmayan ürünlere ve gıda işleme yeteneklerine olan talebin artmasına neden olan yüksek bir fiyata hükmediyor. GDO'suz sertifika alma süreci, tedarik zinciri boyunca birden fazla noktada GDO testini içeren titiz bir süreçtir.

Tohum üreticileri için, bir tohumun genetik kimliğini belirlemek, korumak, değiştirmek veya sürdürmek için araştırma sırasında GDO testi gereklidir. Tohum üreticileri ayrıca, üretilen tohum partilerinin istenen saflıkta belirli GDO'lu özelliklerin amaçlanan varlığını ve yokluğunu içerdiğini doğrulamak için GDO testi uygulayacaktır. Tohum testi, tohum partisinden temsili bir örneğin test edildiği ve her bir tohumun GDO içeriği için ayrı ayrı analiz edildiği istatistiksel bir süreçtir.

Çiftçiler için GDO testi, özellikle GDO'suz pazara giden tahıllar için hayati önem taşıyan, ancak aynı zamanda tohumların izlenmesi ve satın alınması için gerekli olan mahsullerin bütünlüğü ve yapısı hakkında kesin bilgi sağlar. Tahıl işleyicileri ve tahıl değirmenleri için GDO testi, çeşitli pazarlara ve son kullanıcılara yönlendirilen tahılı ayırmanın anahtarıdır.

Kısacası, GDO testi, tahıl yetiştiricilerinin, tedarikçilerin ve tüketicilerin ekinleri ve bunları nasıl kullanacakları hakkında bilinçli seçimler yapmalarına olanak tanır.

GDO testi ve NON GMO sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.