GDO Test Seçenekleri


Her üreticiye ve her ürüne uyan tek tip bir GDO testi yoktur. Bunun yerine, hedeflerinize ulaşmak için doğru testi veya test grubunu seçmeniz gerekir. 

GDO Test Seçenekleri

Besin zincirinde tohum, içerik ve bitmiş ürün düzeyinde birçok farklı GDO türü bulunabilir ve gereksinimler, hangi testlerin gerekli olabileceğine göre değişir. 

Bazı laboratuvarlar oldukça kapsamlı GDO testleri sunabilir, ancak diğerleri sunmayabilir. Deneyimli bir test laboratuvarındaki müşteri hizmetleri uzmanları, ihtiyacınız olan spesifik GDO testlerini belirlemenize yardımcı olabilir. 

GDO gıda/yem testi, genetik mühendisliği ve hücresel fizyolojinin bazı temel ilkelerine dayanmaktadır:

  • DNA:  Bir alıcı bitkinin DNA'sına yabancı DNA'nın eklenmesi (genetik mühendisliği)
  • Protein:  DNA'da kodlanan bilgiler, DNA talimatlarının belirlediği işlevi yerine getiren proteine ​​çevrilir (hücresel fizyoloji)

Bu temellere dayalı olarak iki yöntem geliştirilmiştir: genetik analiz  (DNA analizi)  ve İmmünolojik analiz  (Protein analizi). Şu anda bu yöntemleri kullanan üç test mevcuttur.

Genetik Analiz (DNA analizi)

Genetik analiz, bir bitki hücresinin genomunda bir transgenin varlığını tespit eden bir GDO test yöntemidir. Bu yöntemde kullanılan spesifik GDO testi, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi olarak adlandırılır.

Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR Testi), bitkinin genomuna eklenen yabancı DNA'yı (GDO) tespit etmek ve miktarını belirlemek için bir bitkinin DNA'sının belirli bir bölümünü milyarlarca kez kopyalar. GDO'ları büyük ölçüde çoğaltmak ve ölçmek için GDO dizisine tamamlayıcı olan kısa DNA parçalarını (primerler) kullanır. Niteliksel veya niceliksel testler için uygun, son derece hassas ve spesifiktir.

Diğer bir yöntem immüno-analiz diğer bir isimle protein analizidir. İmmünolojik analiz veya kısaca immünoanaliz, proteinleri tespit eden bir GDO test yöntemidir. Şu anda bu yöntemi kullanan iki tür GDO testi vardır: Strip Testi ve ELISA Yöntemi.

GDO test laboratuvarı, GDO testi, NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.