Testler

GDO Test ve Analizleri


Genetik modifikasyon, bir organizmanın genetik materyalinin doğada olmayan bir yöntemle değiştirilmesi işlemidir. Genellikle GM, tek bir geni kodlayan DNA'nın bir organizmadan izole edilmesini ve çıkarılmasını, hücre dışında (laboratuvarda) manipüle edilmesini ve aynı organizmaya veya başka bir organizmanın genetik materyaline yeniden yerleştirilmesini içerir.

Testler

GM'nin amacı, genellikle hedef organizmaya yeni veya değiştirilmiş bir özellik kazandırmaktır. Marka sahipleri, üreticiler, yetiştiriciler ve gıda ürünleri için NON GMO Label sertifikasyon programı kapsamında GDO testi gerekebilir. Bu test, ürünün gereken kriterleri karşıladığını belirlemeye yardımcı olur.

NON GMO testleri ilgili akreditasyonlara sahip, gerekli onaylara sahip ve gelişmiş laboratuvarlarda yapılmalıdır. Bu onaylı laboratuvarlar, PCR testi gerçekleştirir ve standartlar ve kriterler doğrultusunda ilgili testler için ISO 17020 akreditasyonuna sahip olmalılardır. Test, tüm yüksek riskli mahsullerde gereklidir ve soya lesitini üretmek için kullanılan soya fasulyesi gibi bozulmamış malzeme üzerinde yapılmalıdır.

Genetik analize dayalı GDO tespit yöntemlerinin birçok avantajı vardır. PCR (DNA analizi) test yöntemi, ticarileştirilmiş tüm GDO'ları tespit edebilir, çok çeşitli numune türleri (tohum, tahıl, işlenmiş bileşenler, bitmiş ürünler) ile etkilidir ve analiz doğrudan DNA'da yapıldığından GDO'ların kesin miktar tayinini sağlayabilir.

NON GMO Label programının yüksek risk listesindeki mahsullerden elde edilen bileşenlerin genellikle test edilmesi gerekir. Bu ürünler yonca, kanola, mısır, pamuk, papaya, soya fasulyesi, şeker pancarı, sarı yaz kabağı ve kabaktır.

Test planı üründeki GDO risklerini kapsamalıdır. Örneğin, mısırdan elde edilen bir bileşenin GDO testi için, test planı, NON GMO Label progamı tarafından belirtildiği gibi, ticarileştirilmiş tüm GD mısır çeşitlerini kapsamalıdır.

Testler, ISO 17020'ye göre akredite edilmiş, NON GMO Label onaylı bir laboratuvar tarafından yapılmalıdır. ISO 17020 akreditasyonu, endüstrinin laboratuvar mükemmelliği standardıdır. GDO'suz Proje Standardı, kullanılan her bir spesifik test için laboratuvarın akredite olmasını gerektirir.

Doğru sonuçlar verdiği bilinen bir laboratuvarı seçmek, yalnızca en iyi seçiminiz olmakla kalmaz, aynı zamanda gönül rahatlığı sağlar ve şirketinizin itibarının zedelenmesi riskinden sizi korur.

Daha deneyimli bir laboratuvardaki müşteri hizmetleri uzmanları, hedeflerinize ulaşmak için uygun maliyetli bir GDO test planının seçiminde rehberlik sunabilecek ve bu da maliyetli yanlış adımlardan kaçınmanıza yardımcı olabilecektir. Ayrıca, ticari işlemlerinizi etkileyebilecek ilgili düzenleyici sorunları tartışabilir ve hedeflerinizin ışığında test sonuçlarınızı anlamanıza yardımcı olabilirler.

Deneyimli bir test laboratuvarındaki müşteri hizmetleri uzmanları, ihtiyacınız olan spesifik GDO testlerini belirlemenize yardımcı olabilir. Gereksinimlerinizi karşılayacak belirli bir GDO test planının seçiminde yardım için laboratuvardaki uzmanlarla mutlaka iletişime geçin.

GDO test hizmetleri ve NON GMO sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.