NON GMO Sertifikasının Faydaları Nelerdir?


Genetiği değiştirilmiş organizmalardan elde edilen ürünlere genetiği değiştirilmiş ürünler veya GD ürünler denir. Temel olarak, genetik mühendisliği yoluyla değiştirilmiş herhangi bir bitki veya hayvandan elde edilen bir üründür. 

NON GMO Sertifikasının Faydaları Nelerdir?

Genetiği değiştirilmiş organizmalar (daha yaygın olarak GDO'lar olarak adlandırılır), genetik yapıları başka bir organizmanın bileşenlerinin yapay olarak eklenmesiyle manipüle edilmiş organizmalar veya mikroorganizmalardır (yani bitkiler ve hayvanlar). 

Bu, organizmanın başka bir türden DNA içerdiği transgenik modifikasyon veya aynı türün bir üyesinden DNA içerdiği ancak doğal olarak oluşmadığı cisgenik modifikasyon şeklini alabilir. Her tür genetik modifikasyon için endişeler olsa da, ikinci form genellikle daha güvenli bir uygulama olarak görülmektedir. Bununla birlikte, uygulamanın potansiyel faydaları pratik olarak sınırsızdır, bu nedenle bir karar vermeden önce GDO'lar hakkında tüm gerçekleri bilmek zorunludur.

GDO teknolojisinin harika avantajları olmasının yanı sıra hala çokça tartışılan bazı dezavantajlarıda mevcuttur. Örneğin, bazı araştırmalar, farelere verilen genetiği değiştirilmiş mısır ve soyanın, karaciğer ve böbrek sorunları geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bu sağlık riskleri insanlara aktarılamayabilir, ancak GDO'ların canlılar üzerindeki öngörülemez doğasını gösterirler.

GDO'lu ürünler genellikle açık bir şekilde etiketlenmez, bu da insanların GDO'lu ürünleri tüketmek isteyip istemediğine karar verme seçeneği olmadığı anlamına gelir. İşte tamda bu sebeple zaten endişeli tüketici NON GMO ve GMO Free etiketlerine inanılmaz bir talep göstermektedir.

NON GMO sertifikasyonun size sağlayacağı bazı avantajlar şunlardır;

  • Küresel GDO olmayan pazarlara erişim
  • Kapsamlı risk yönetimi
  • Gelişmekte olan perakende, endüstri ve devlet gereksinimlerine uyum
  • GDO'lu olmayan iddialar için bağımsız, üçüncü taraf güvenilirliği
  • Endüstri analistine göre GDO'suz ürünler pazarı yıllık %17 büyüyor ve 2023 yılına kadar 1,1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
  • Pazar payı ve pazar farklılaşması için artan fırsatlar
  • GDO'suz etiketleme için tüketici ve perakendeci talebini karşılayabilme

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.