NON GMO Sertifikası


GDO için kullanılan teknoloji, zararlı, virüs veya iklime dayanıklı ürünler yaratmak için sürekli büyüyen bir küresel nüfusu beslemenin zorluklarına yanıt olarak yıllar içinde gelişmiştir. 

NON GMO Sertifikası

GDO'lu mahsuller genellikle gıda ve yem üretimi için kasıtlı olarak kullanılır. Bazı durumlarda, genetiği değiştirilmiş ürünler istemeden doğal gıda ve yem üretimine girebilir.

GDO'nun uzun vadeli sağlık ve çevresel etkilerine ilişkin artan endişelerinin bir sonucu olarak tüketiciler günümüzde NON GMO veya GMO Free sertifikalı ürünleri aramaktadırlar.

GDO, "genetiği değiştirilmiş organizma anlamına gelir. Genetiği değiştirilmiş olmanın ne anlama geldiği hala hararetli bir şekilde tartışılıyor, ancak GDO'suz olarak etiketlenmiş bir şey gördüğünüzde, bu genellikle üründe kullanılan bitki ve hayvanların genetik yapısının bu amaçlar için değiştirilmediği anlamına gelir.

Birçok insan organik ve GDO olmayan terimlerini birbirinin yerine kullanır - bu muhtemelen kesinlikle birkaç ortak noktaları olduğu içindir. Geniş anlamda, organik olarak nitelendirilen şey aynı zamanda GDO'suz olarak da nitelendirilir çünkü tüm sertifikalı organik gıdalar üretimlerinde GDO'lu ürünler kullanmazlar, ancak GDO'suz ürünler her zaman bir şeyin organik olduğu anlamına gelmez. Bunun nedeni, GDO'lu olmayan yiyeceklerin hala pestisitler, hormonlar, antibiyotikler ve yapay koruyucular ve renklendiriciler kullanılarak üretilebilmesidir.

Bu durum kafa karıştırıcı olabilir, ancak bir gıdanın GDO'suz olarak nitelendirilmesi için tüm üretim sürecinin zorlu testlerinden ve çeşitli denetimlerinden geçmesi gerektiğini anlamak gerekir.

Bir ürünün NON GMO veya GDO olmayan resmi etiketini taşıyıp taşımayacağını belirleyen belirli kurumlar vardır. GDO'suz ürünler için, uluslararası bağımsız, akredite ve yetkili üçüncü taraf denetçiler, üretim tesisinde “yüksek riskli” olarak kabul edilen ürünlerin yerinde incelemeleri ve yıllık denetimleri yoluyla ürünlerin GDO'lu olmadığını doğrular.

NON GMO veya GMO Free gibi etiketleri anlamak, tüketicinin satın aldığı gıdaların istediği şekle uyup uymadığını belirlemeye yardımcı olacaktır.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.