NON GMO Sertifikası Nereden Alınır?


Genetiği değiştirilmiş organizma anlamına gelen GDO, DNA'sı genetik mühendisliği teknolojisi kullanılarak değiştirilmiş herhangi bir organizmayı ifade eder.

NON GMO Sertifikası Nereden Alınır?

Gıda endüstrisinde, GDO'lu ürünlere büyümelerini, besin içeriğini, sürdürülebilirliğini, haşere direncini ve çiftçilik kolaylığı gibi çeşitli nedenlerle genler eklenmiştir.

Seçici yetiştirme yoluyla gıdalara doğal olarak istenen özellikleri vermek mümkün olsa da, bu süreç birçok nesil alır. Ayrıca yetiştiriciler, hangi genetik değişikliğin yeni bir özelliğe yol açtığını belirlemek için mücadele edebilir. Genetik tekniklerle yetiştirilen soya, pamuk ve mısırın en az %90'ı ile GDO'lu ürünler Amerika Birleşik Devletleri'nde inanılmaz derecede yaygındır.

GDO'nun hem üretici hem de tüketici için pek çok faydası olsada uzun vadeli sonuçları için endişeler devam etmektedir. Devam eden endişeler neticiesinde tüketicininde GDO konusunda kafası son derece karışmıştır.

Bu karışıklığı ve endişeyi sona erdirmek adına tüketiciye NON GMO sertifikaları ve buna bağlı ürünlere yerleştirilen NON GMO etiketleri geliştirilmiştir. Bu sertifikasyon programına katılmak isteyen üreticiler kuruluşumuza başvurarak NON GMO sertifikasyon süreçlerini başlatabilir, ürünleri uygun görüldüğü takdirde ambalajlarında NON GMO etiketlerini kullanabilirler. 

Herhangi bir kuruluştan NON GMO sertifikası almak istendiğinde aranacak en önemli kriter kuruluşun tam bağımsız ve uluslararası akreditasyonlara sahip olup olmadığıdır. Kuruluşumuz tam bağımsız ve uluslararası akreditasyonlara sahiptir ve sunduğu NON GMO dahil tüm sertifikasyon programları uluslararası geçerliliği ve tanınırlığı olan sertifikalardır.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.