NON GMO Sertifika Süreci Nasıldır?


NON GMO sertifikası ve etiketi, tüketicilere, bir ürünün GDO'suz ürün standartlarına tamamen uygun olduğunu göstermek için kapsamlı bir üçüncü taraf doğrulamasını tamamladığına dair güvence verir. 

NON GMO Sertifika Süreci Nasıldır?

NON GMO veya GMO free gibi sertifikasyon programları söz konusu olduğunda, üçüncü taraf sertifikaları en iyisidir çünkü iddianın tarafsız, titiz ve şeffaf olmasını sağlarlar. NON GMO sertifikasının amacı, tüm GDO'suz ürünlerin ölçüldüğü bir dizi katı gereklilik oluşturarak, sürdürerek ve kamuya açık tutarak GDO'suz pazarlama iddiasına anlam ve değer sunmaktır.

NON GMO sertifikasyon süreci, kuruluşumuza yapılacak başvuru ile başlamaktadır. Bir ön değerlendirmenin arkasından gerekli test ve analizler gerçekleştirilmekte ve gerekli standartlara ve kriterlere uygunluk açısından sonuçlar değerlendirilmektedir.

NON GMO sertifikasyon programı için bazı gelişmiş laboratuvar testleri yapılmaı gerekmektedir. Bu testler biyoteknolojik yöntemler ile yapılmakta ve sonuçlar, yasal düzenleme esasları ve geliştirilen standartlarda yer alan kriterler ile değerlendirilmektedir. Bu şekilde numunede bulunan GDO varlığı ve miktarı belirlenmektedir. Bu testlerde polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) tabanlı test yöntemleri kullanılmaktadır ve sıkı kontroller yapılmaktadır.

Sonuç olarak kuruluşumuz, sertifikasyon programına dahil olan bileşenlerin modern biyoteknoloji kullanılarak genetik olarak tasarlanmadığından emin olarak ürünlerdeki GDO'suz üretim iddialarının doğruluğunu onaylar.

Tüm bu aşamalardan sonra olumlu değerlendirilen ürünler NON GMO sertifikası elde edebilirler. Sertifika ile birlikte gelen logo kullanım hakkı sayesinde NON GMO etiketini ürün ambalajlarında kullanabilirler.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.