NON GMO Etiketi Neden Önemlidir?


Bilindiği gibi genetiği değiştirilmiş organizmalar GDO'lar, genleri bir laboratuvarda değiştirilmiş veya mutasyona uğramış bitki veya hayvanlardır. NON GMO veya GMO Free gibi  sertifika ve etiketler ürünün genetik modifikasyonla herhangi bir ilişkisi olmadığını tüketiciye belirtmek için vardır.

NON GMO Etiketi Neden Önemlidir?

Bir organizmanın genlerinin mutasyona uğraması, doğal olarak oluşmayan, ancak herbisit direncinden büyümeye, istenmeyen hava koşullarında büyümeye ve daha fazlasına kadar her şey olabilen yeni ve "arzu edilen bir özelliğe" sahip bir organizma ile sonuçlanır.

NON GMO ve GMO Free sertifikasyon programı, genetiği değiştirilmemiş ürün üreten veya tedarik etmek isteyen kuruluşlara yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu sertifikalar ve etiketler uluslararası bağımsız ve üçüncü taraf kuruluşlar tarafından değerlendirilip verilmektedir.

AB direktifleri doğrultusunda, GDO varlığı yüzde 0,9 sınır değerinin üzerinde olan ürünler için etiketleme gerekliliği bulunmaktadır. NON GMO veya GMO Free gibi sertifika programlarıyla, yüzde 0,9 eşiğinin altındaki GDO içermeyen ürünler onaylanmaktadır ve tedarik zincirindeki tüm süreçlere uygulanmaktadır.

NON GMO sertifikası başvurusundan sonra test ve değerlendirme aşamalarını başarıyla geçen ürünler için, gerekirse yerinde incelemeler/denetimler, numune alma ve dokümantasyon incelemeleri yoluyla GDO durumunun gereksinimlerle uyumlu olup olmadıklarının doğrulaması yapılır. Uygun ürünler için sertifika hazırlanıp teslim edilir.

NON GMO veya GMO FREE sertifikası, bir ürünün genetik mühendisliği olmadan üretildiği ve bileşenlerinin genetiği değiştirilmiş organizmalardan türetilmediği anlamına gelmektedir.

Sertifikasyon tamamlandıktan sonra ürün üzerinde NON GMO etiketi kullanılabilir ve bu etiket tüketici için bir bakışta GDO'suz ürüne ulaşma fırsatı yaratır.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.