NON GMO Vitamin ve Takviye Edici Gıda Sertifikası


Genetiği değiştirilmiş mikroorganizmalar, vitaminler, enzimler, aromalar ve diğer gıda katkı maddelerinin üretiminde giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu ürünler, GDO içeriklerini kullanmaktan kaçınmak isteyen organik işleyiciler ve bunların kullanımını yasaklamak için belirsiz GDO yasaklama kurallarını yorumlaması gereken organik sertifika verenler için zorluklar ortaya çıkarmaktadır.

NON GMO Vitamin ve Takviye Edici Gıda Sertifikası

GM mikroorganizmaları, vitaminler, aromalar, enzimler ve diğer gıda katkı maddelerini üretmek için kimyasal, sentetik yöntemlerin yerini alıyor. Taraftarlar, GD mikroorganizmaların yetiştirilmesinin kolay olduğunu, sert kimyasallar gerektirmediğini, çevre dostu olduğunu ve daha az enerji kullandığını söylüyor.

Vitamin gibi bir gıda katkı maddesi üretmek için genetik mühendisleri, katkı maddesini üretebilen bakteri veya mantar gibi bir mikroorganizmayı belirleyecek ve onu genetik olarak değiştirecektir. 

GM mikroorganizması daha sonra mikroorganizmanın gelişebileceği ve istenen ürünü büyük miktarlarda üretebileceği koşulları yaratmak için kullanılan kapalı paslanmaz çelik tanklar olan fermenterlere yerleştirilir. Büyüme ve üretim tamamlandığında vitamin izole edilir ve saflaştırılır. Taraftarlar, nihai üründe hiçbir mikroorganizma izi bulunmadığını ve hiçbir GM DNA'sının tespit edilemediğini söylüyor.

GD mikroorganizmalar, B2 vitamini (riboflavin), C vitamini (askorbik asit), ksantan (kalınlaştırıcı), sitrik asit ve peynirlerde, ekmeklerde ve unlu mamullerde, alkollü içeceklerde ve meyve suyunda kullanılan enzimleri yapmak için kullanılır.

GM mikroorganizmalarının üretiminin güvenli olduğu söylense de, daha önce bu konuda büyük bir felaket yaşandı. 1989'da, genetiğiyle oynanmış bir mikroorganizma kullanılarak üretilen bir L-triptofan gıda takviyesi, Amerika Birleşik Devletleri'nde 37 kişinin ölümünden ve birkaç bin kişinin daha sakat kalmasından sorumluydu.

Neyse ki günümüzde tüketicinin bu konuda seçenekleri mevcuttur. NON GMO ve GMO Free etiket ve sertifikasyon programımız sayesinde tüketiciler satın alacakları ürünlerin genetik düzenlemeye maruz kalmadıklarına emin olabilirler.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.