NON GMO Tohum Sertifikası


Genetiği değiştirilmiş organizmanın kısaltması olan GDO etiketli tohumlar, endüstrinin en tartışmalı uygulamalarından birinin sonucudur. GDO'lu tohumlar bir bahçede değil, gen birleştirme gibi modern biyoteknoloji tekniklerini kullanan bir laboratuvarda yetiştirilir.

NON GMO Tohum Sertifikası

Bilim adamları, ortaya çıkan bitkinin istenen özellikleri üretmesini sağlamak için bir tohumun DNA'sını değiştirir. GDO'suz tohumlar ise tozlaşma yoluyla yetiştirilir. 

GDO'suz tohumlar iki farklı şekilde yetiştirilebilirler: hibrit tohumlar veya açık tozlu tohumlar. "Hibrit" terimi, aynı bitkilerden ikisinin akrabalı çiftleştirilmesiyle oluşturulamayan yeni özellikler üretmek için iki farklı ana bitkinin özel, dikkatli bir şekilde kontrol edilen çapraz tozlaşması yoluyla geliştirilen bir bitki çeşidini ifade eder. F1 veya "ilk-evlat" melezleri olarak da adlandırılan hibrit çeşitler, belirli bir bitki çeşidinin bilinen özelliklerine uymadıkları anlamına gelen "tipe uygun" olmayan tohumlar üretir.

Açık tozlaşan tohumlar, aksine, rüzgar, kuşlar, böcekler veya diğer doğal yollarla rastgele tozlaşmadan üretilir. Açık tozlaşan bitkilerden tohum saklayan bahçıvanlar, bitkileri diğer bitkilerin polenlerinden izole ederek onları genetik olarak saf tutabilirler. Daha sonra, tohumların ana bitki ile aynı özelliklere sahip olacağından veya "tipe uygun" büyüyeceğinden emin olarak, bir sonraki sezon büyümek için bu bitkilerden tohum saklarlar.

Geleneksel olarak yetiştirilen tohumlar, tarlalarda gıda mahsullerinden bile daha uzun süre büyüyen bitkilerden gelir ve tohum üreticileri olarak hayatta kalmalarını sağlamak için sentetik pestisitlere ve mantar ilaçlarına daha fazla maruz kalmış olmaları muhtemeldir. Organik tohumlar sentetik pestisit ve fungisit kullanılmadan üretilir.

GMO Free ve NON GMO tohum sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.