NON GMO Tekstil Sertifikası


Genetiği değiştirilmiş pamuk konusunda dünyada bir belirsizlik mevcut, çünkü ondan yapılan ürünlerin zararlı olup olmadığı, zararlı ise tam olarak etkilerinin ne olacağı henüz netlik kazanmadı.

NON GMO Tekstil Sertifikası

Bununla birlikte, büyük bir tüketici kitlesinin genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) içermeyen ürünleri tercih ettiğine şüphe yoktur. Öte yandan güvenli, sağlıklı ve GDO'suz tüketim kavramına daha fazla vurgu yapılmakta ve güvenli ürün pazarı her geçen gün genişlemektedir. Bu oranın her yıl arttığı dünyada pamuğun %70'i genetiği değiştirilmiş tohumlardan üretilmektedir.

İlgili standartları ve kriterleri karşılayacak tüm pamuk, tekstil ve konfeksiyon ürünleri "GDO'suz" olarak etiketlenebilmektedir. GMO Free olarak nitelendirilmek ve bu şekilde pazarlanmak için pamuğun ekimi, işlenmesi ve ayrıştırılmasını yöneten kapsamlı bir kriterler listesini karşılaması gerekir.

Tekstil sektöründe GMO free veya NON GMO programında deerlendirilecek pamuk ürünlerinin GDO testinden geçmesi gerekecektir. Diğer ürünler için GDO testi isteğe bağlıdır. Şu anda, GDO test teknolojisi pamukla sınırlıdır.

Rekabetin sürekli arttığı bir dünyada, uluslararası arenada fark edilir olmak çok önemli ama bir o kadar da zor hale geldi. Günümüzde tekstil sektöründe marka değeri yaratamayan ürünler, pazarda uzun vadeli konumlarda kalamamaktadır. Tekstil sektöründe sağlığa, çevreye ve etik kurallara duyarlı üretim, tüketici tercihlerinde ve markalaşmada temel belirleyicilerden biri haline gelmektedir.

GMO Free ve NON GMO tekstil sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.