NON GMO Süt ve Süt Ürünleri Sertifikası


GDO'lar, hayvansal bazlı ürünler dünyasında büyük bir alana sahiptir. Onları yiyecek kaynağından ve alışveriş sepetinizden uzak tutmak kolay bir iş değildir.

NON GMO Süt ve Süt Ürünleri Sertifikası

Günümüzde GDO heryerde ve market reyonları GDO'lu süt ve süt ürünleri ile dolu. Süt ve süt ürünleride diğer GDO temelli konular gibi epey tartışmalı bir konudur. Süt ineğinin beslenirken tüketttiği şeyler sonucu ondan elde edilen süt ve süt ürünlerininde uzun vadede ne gibi bir durum oluşturacağı konusunda henüz bir fikir birliği oluşturulmamıştır. Bu nedenle tüketicinin kafası NON GMO süt konusunda oldukça karışıktır.

GDO'ların süt ürünlerine girmesinin en yaygın yolu hayvan yemidir. Mısır, soya, pamuk tohumu ve yonca dahil olmak üzere yüksek riskli GDO'lu ürünler, hayvan yemlerinde yaygındır. Bu dört ürün, ABD ekili arazisinin yarısından fazlasını kapsıyor. Bu arazide yetiştirilen mısırın %92'si GDO'lu ve soyanın %94'ü. Bu, yemlik için ayrılan yüz milyonlarca dönümlük GDO'lu mahsul anlamına geliyor.

Tüm bu tartışmalar devam ederken aynı zamanda genetik mühendisliğinde de, her geçen gün daha farklı çalışmalar denenmektedir. Son birkaç yılda, sentetik biyoloji, CRISPR ve TALEN gibi gen düzenleme teknikleri ile yapılan süt ürünlerine yol açan yeni GDO teknikleri denenmeye başlanmıştır. 

Geçtiğimiz yıllarda genetiğiyle oynanmış ilk boynuzsuz inekler doğdu. Boynuzsuz inek istenmesinin amacı, dar alanlarda barındırılan inekler ve onlara yönelen çiftçiler için risk oluşturan bıçak parçalarını ortadan kaldırmaktır. Ayrıca inekleri ve keçileri genetik olarak değiştirerek sütün bileşimini değiştirme yönünde bir baskı görüyoruz.

Tüm bu olaylar karşısında tüketicinin de bir şeçeneği olduğunu gösterebilmek için kuruluşumuz tarafından geliştirilen NON GMO Ve GMO Free Süt ve Süt ürünleri sertifikası ve etiketi geliştirilmiştir. Bu sayede tüketici bu etiketi gördüğü anda, satın almak istediği ürünün hiçbir şekilde genetik müdahaleye uğramadığını bilerek güvenle ve kafasında soru işareti olmadan satın alabilecektir.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.