NON GMO Hayvancılık Sertifikası


Hayvancılıkta GDO kullanımı oldukça tartışmalı bir konudur. Örneğin, ABD'de on yıllardır hayvancılıkta GDO'lu yemler kullanılmaktadır. Genetiği değiştirilmiş mısırın üçte ikisinden fazlası ve soya fasulyesinin yarısından fazlası hayvan yemi için kullanılmaktadır. 

NON GMO Hayvancılık Sertifikası

Bunun yanı sıra, GDO'lu yemle beslenen hayvanlardan elde edilen süt, et veya yumurtalarda GDO'lara hiç rastlanmamıştır, ancak yinede uzun vadede GDO'lu yemle beslenen veya çeşitli yollarla GDO'lu içerik tüketen hayvanların durumu belirsizliğini korumaktadır.

Gıda sektöründe son yıllarda, artan tüketici talebi doğrultusunda pek çok firma GDO'suz et ve et ürünleri arayışındadır. Bu bağlamda hayvancılık sektöründeki üreticilerde NON GMO veya GMO Free etiketli hayvancılığa yönelme talebi göstermektedir.

NON GMO Hayvancılık sertifikası veya etiketi, sığır eti ve yeminin GDO'lu olmayan bir şekilde üretildiğini ve üretim sırasında GDO türevi ürünlerle olası çapraz kontaminasyonu en aza indirdiğini gösterir. 

Ürünler ve içerikleri ya genetiği değiştirilmiş organizmalardan alınan DNA'nın varlığı için test edilir ya da genetik mühendisliği ürünleri içermediklerinden emin olmak için denetlenir. 

GDO'lar gıda endüstrisinde çok yaygın olarak kullanıldığından, NON GMO etiketleri, ürünlerin tamamen GDO kalıntısı içermediğini garanti edemez; bununla birlikte, test edilmiş sertifikalı yem numuneleri rutin olarak GDO'lardan %5'ten daha az içerik içermelidir. Test için yeterince sağlam DNA içermeyen bileşenler için, düşük kontaminasyon riskini göstermek için üretim süreçleri denetlenmelidir. 

Şu bilinmelidir ki, GDO'lu olmayan ürün mutlaka organik değildir, ancak tüm organikler GDO'lu değildir. Ayrıca sertifikasyon programı kapsamındaki değerlendirmeler, hayvanların kendilerinde yem veya ilaç için kullanılan pestisitleri veya diğer kimyasalları ele almaz.

GMO Free ve NON GMO Hayvancılık sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.