NON GMO Gıda Sertifikası


Genetiği değiştirilmiş (GM) gıdalar, tüketiciler arasında çevrenin yanı sıra insan ve hayvan sağlığı üzerindeki etkileriyle ilgili endişeleri artırdı. Bunun bir sonucu olarak, tüketici tarafı düşünüldüğünde, genetiği değiştirilmiş herhangi bileşen içeren gıdaların etiketlenerek ayrıştırılması gerekmektedir. 

NON GMO Gıda Sertifikası

Tüketicilerin şeffaflık taleplerini karşılamak ve şirketleri GDO'suz malzemelerin tedarikinde desteklemek için ve GDO'lu olmayan ürünleri pazarda kolayca tanımlamak için NON GMO ve GMO Free etiketlerine ihtiyaç giderek artmaktadır.

Artık birçok gıda şirketi, yalnızca sağlıklı gıda reyonunda popüler olan markalar için değil, genetiği değiştirilmiş içerik içermeyen ürünler için sertifika arıyor.

Yediğimiz gıdaların uzun vadeli sağlık ve çevresel etkilerine ilişkin artan tüketici endişelerinin bir sonucu olarak, GDO'lu olmayan sertifikalı gıdalara artan bir talep oluşmuştur. Bu talebi karşılamak için kuruluşumuz NON GMO Gıda Sertifikasyon programını geliştirdi. Bu sertifikanın kapsamı, tarımsal üretim, girdilerin tedariki, işlenmesi, depolanması ve gıda ürünlerinin etiketlenmesi dahil olmak üzere gıda tedarik zincirinin tüm yönlerini içerir.

Gıda sektörü söz konusu olduğunda, katı kriterler çerçevesinde geliştirdiğimiz NON GMO gıda sertifikasyon programımız, tohumdan, yetiştirme süreci ve hasat, nakliye, toplama, depolama ve işleme yoluyla pazar kanalına kadar, kalite yönetim sistemlerinin bağımsız bir program sunar.

Örneğin, kurabiyelerde bal varsa, şirketin balı yapan arıların genetiği değiştirilmiş mısırın yakınında beslenmediğini göstermesi gerekecektir. Bir bileşenin modifiye edilmiş bir gen içerme riski en ufak bir risk olduğunda bile DNA testi gereklidir.

Bu kapsamda NON GMO veya GMO Free sertifikasyon ve etiket programı, ayrıca birincil ambalajı, GDO'ların etiketlenmesi ve izlenebilirliği ile ilgili yasal gerekliliklerin doğrulanmasını da içerir.

NON GMO etiketinin aşağıdakiler gibi pek çok önemli avantajı bulunmaktadır;

  • Araştırmalara göre GDO'suz ürünler pazarı yıllık %17 büyüyor ve 2023 yılına kadar 1,1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
  • GDO'suz etiketleme için tüketici ve perakendeci talebi karşılanır.
  • Küresel GDO olmayan pazarlara erişim sağlanır.
  • Kapsamlı risk yönetimi elde edilebilir.
  • Gelişmekte olan perakende, endüstri ve devlet gereksinimlerine uyum sağlanır.
  • GDO'lu olmayan iddialar için bağımsız, üçüncü taraf güvenilirliği elde edilir.

Ayrıca son araştırmalar, gıdalar üzerinde bulunan NON GMO veya GMO Free etiketinin ve sertifikasyonunun tüketicilerin seçiminde organik sertifikasyondan daha önemli görüldüğünü ve tüketicilerin organik sertifikaya sahip ürünün, aynı zamanda GDO'suz olduğunu anlamadığını gösteriyor.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.