NON GMO Deterjan Sertifikası


Günümümüzde GDO'lar insanların günlük hayatının önemli bir parçası haline gelmiştir ancak, henüz tam olarak fikir birliğine varılmamıştır ve bu nedenle hala oldukça tartışmalı bir konudur.

NON GMO Deterjan Sertifikası

İnsanlar GDO bilimine aşırı dar ve indirgemeci bir bakış açısıyla yaklaştıklarında, onu sadece mahsullerle ilgili olarak gördüklerinde hayatlarında GDO'lu olan tek şeyin gıdalar oldukları sonucuna varırlar. Oysaki günümüzde GDO'lu ürünler tekstilden kozmetiğe heryerde karşımıza çıkmaktadır.

Örneğin, 1960'lardan bu yana, çamaşır ve bulaşık makinesi deterjanları, farklı leke türlerini sindirmeye ve çıkarmaya yardımcı olan enzimlere giderek daha fazla sahip oldu. Bu yenilikler tüketicilere ve çevreye büyük faydalar sağlamıştır. Örneğin, soğuk suyla yıkama kullanımına olanak sağlayarak enerji tasarrufu sağlarlar.

Bununla birlikte, bugün bu deterjanlarda kullanılan enzimlerin birçoğunun, onlara bu istenen özellikleri vermek için genetik olarak değiştirildiğini veya birçoğunun, GDO'dan türetilen şekerlerle beslenmiş GDO mikroplarından hasat edildiğini çok az insan kabul etmektedir. Kaldı ki çamaşır makinesinde yıkadığınız tekstil ürünlerinin büyük bir bölümüde GDO'lu pamuktan üretilmektedir.

Aslına bakılırsa uzun yıllardır kullanılan bu temizlik ürünleri GDO içermesine rağmen, bu konuda insanların endişelenmesini gerektirecek herhangi olumsuz bir sonuç ortaya çıkmamıştır. Ancak günümüzün tüketici profili, son yıllarda son derece değişen pazar yapısı neticesinde hassas ve çok temkinli bir yapıya bürünmüştür. Bu nedenle etiketlerin ve sertifikasyonun önemi her geçen gün daha da artmaktadır.

GMO Free ve NON GMO Deterjan Sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.