NON GMO ve Organik Ürünler


Organik ürünlerde genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO) kullanılması yasaktır. Bu, organik bir çiftçinin GDO'lu tohumlar ekemeyeceği, organik bir ineğin GDO'lu yonca veya mısır yiyemediği ve bir organik çorba üreticisinin GDO'lu içerik kullanamayacağı anlamına gelir.

NON GMO ve Organik Ürünler

Organik düzenlemelerini karşılamak için çiftçiler ve işleyiciler, GDO'ları kullanmadıklarını ve ürünlerini tarladan sofraya GDO'lar gibi yasaklanmış maddelerle temastan koruduklarını göstermelidir.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO'lar) genetik mühendisliği süreciyle yaratılır: DNA'yı bir organizmadan alıp diğerine taşıyan, doğada bulunamayacak yeni bitki ve hayvan çeşitleri yaratan bir teknoloji. Organik gıda ve tarımda genetik mühendisliği, çevresel ve sağlık üzerindeki etkileriyle ilgili endişeler nedeniyle yasaklanmıştır.

Organik GDO'suzdur çünkü GDO'ların organik üretimde kullanılması yasaktır. Örneğin, organik çiftçiler GDO'lu tohumlar ekemezler, organik hayvancılık GDO'lu yem yiyemez ve organik gıda üreticileri GDO'lu içerik kullanamaz.

Organik üreticilerin de ürünlerini ve ürünlerini GDO'larla kasıtsız temastan korumaları zorunludur. Örneğin, organik çiftçiler, komşu çiftliklerden GDO sürüklenmesini önlemek için prosedürlere ihtiyaç duyabilir. İşleyiciler, alma, işleme, depolama ve nakliye sırasında organik bileşenleri organik olmayan bileşenlerden ayırmalıdır.

GDO olmaması, GDO'suz anlamına gelmez çünkü organik üreticiler, organik olmayan gıda sistemleri GDO'ların kullanımlarını artırdığından, yanlışlıkla kontaminasyon riski altında olmaya devam etmektedir. Organik satın almak, GDO'ların yayılmasını durdurmaya yardımcı olur, çünkü yalnızca GDO kullanmayan değil, aynı zamanda sertifikalı ürünlerini proaktif olarak koruyan çiftçileri ve şirketleri destekler.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.