NON GMO Etiketi Nedir?


GDO'lu gıdalar, kısaca genetik kodları bir şekilde değiştirilmiş tohum ve bitkilerden elde edilen gıdalardır. Yüzyıllardır devam eden geleneksel ıslah, iki farklı kaynaktan gelen genlerin tamamının karıştırılmasını içerirken, GDO üretmek çok daha hedeflidir. 

NON GMO Etiketi Nedir?

Tarlada iki bitkiyi çaprazlamak yerine, bir laboratuarda tek tek hücrelere bir veya iki gen yerleştirirler. Ancak daha önce de belirtildiği gibi GM teknolojisi mikroorganizmalar üzerinde de kullanılabilir.

Günümüzde erişebildiğimiz tü gıda maddelerinin çoğu GDO'lu tohumlardan üretilen ürünlerdir. Ancak bunların hiç birinin üzerinde GDO'lu ürün olduğu vb. bir ibare görülmemektedir. Tüketicinin nasıl bir ürün tükettiğini bilmeye hakkı vardır.

90'lı yıllarda GDO'lar piyasaya sürüldüğünde, bir gıda ürünü genetiği değiştirilmiş bir bileşen içeriyorsa bir etikete ihtiyaç duymuyordu. Bazı hükümetlerin düzenleyici kurumları, yediğimiz diğer gıdalardan beslenme ve gıda güvenliği açısından özel etiketleme gerektirecek kayda değer bir fark olmadığını belirledi.

Sonraki yıllarda, giderek bilinçlenen tüketici kitleleri, yiyeceklerinin içeriği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı savundular. Buna karşılık, 2016 yılından itibaren önceliği Başkan Obama tarafından imzalanan bir tasarının başı çekmesiyle giderek yayıldı. Bu mevzuat, genetiği değiştirilmiş organizmalarla yapılmış gıdaların etiketlenmesi için bir standart oluşturmaktadır. 

Tasarı, gıda üreticilerinin ürünlerinde GDO'lu içerik bulunduğunda tüketicileri bilgilendirmek için üç tür etiketten birini kullanmasını gerektiriyor: paket üzerinde bir açıklama, bir web sitesine veya telefon numarasına yönlendirme veya bir QR kodu.

Kuruluşumuz tarafından sağlanan GMO Free ve NON GMO etiketleme ve sertifikasyonu tüm uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilmiştir.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.