Neden GMO Kullanılmaktadır?


Çiftçiler ekinlerini ekerken genellikle iyi bir verimi engelleyebilecek üç şey hakkında endişelenirler: böcekler, yabani otlar ve hava. Bugün dünya çapında yetiştirilen GDO'lu ürünlerin çoğu, böceklerin veya yabani otların neden olduğu sorunları ele almaktadır (ancak bazı GDO'lar şu anda gelişmiş beslenme için test edilmektedir). 

Neden GMO Kullanılmaktadır?

Böcekler söz konusu olduğunda, yalnızca onunla beslenen çok özel türdeki böcekleri uzaklaştırabilen genetiği değiştirilmiş bitkiler vardır. Bazı mahsullerde bu, pestisit uygulama ihtiyacını önemli ölçüde azalttı. Diğer GD bitkiler, belirli herbisitlere karşı dirençli olacak şekilde geliştirilmiştir, böylece yabani ot kontrolünü daha kolay ve daha ucuz hale getirir.

Günümüzde GDO'lardan en fazla faydayı doğrudan görenler çiftçiler ve tarım şirketleridir. Tüketiciler olarak, muhtemelen ürünü raftan alarak kendimize doğrudan fayda sağlayamıyoruz (bu durum, bitkilerin besinsel özellikleri geliştirilirse gelecekte değişebilir). 

Bununla birlikte, birçok GD mahsulde, alışveriş yapanların koridordaki öğelere bakarak muhtemelen farkına varamayacakları ikincil faydalar vardır, örneğin: daha düşük maliyet, daha az toprak erozyonu (çünkü toprak işleme, yabani ot kontrolü için gerekli değildir), daha az pestisit uygulama ve diğerleri.

Ancak, kullandığımız tek GDO türü bitkiler değildir. GDO'lar ayrıca hastalıkları tedavi etmeye veya önlemeye yardımcı olan birçok ilaç ve aşı üretmek için kullanılır. GDO'lardan önce, birçok yaygın ilacın kan bağışçılarından, hayvan parçalarından ve hatta kadavralardan elde edilmesi gerekiyordu. 

Bu ilaçların hastalık bulaşma riski, tutarsız kalite ve güvenilmez tedarik gibi bir takım sorunları vardı. GDO'lu ilaçlar daha tutarlıdır ve aynı kontaminasyon riskini taşımaz.

GMO Free ve NON GMO sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.