GMO Sağlığa Zararlı mıdır?


GDO'lar nispeten yenidir ve yeni olan her şey gibi, bu bitkilerin kullanımıyla ilgili birçok konuda çelişkili bakış açıları vardır. Çok dikkat çeken bir alan, bu GDO'lu bitkilerin ve bunları içeren gıdaların güvenli olup olmadığıdır. 

GMO Sağlığa Zararlı mıdır?

GDO tüketiminin insan sağlığına zararlı olduğuna dair şu an için herhangi bir veri bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra asıl endişe gelecek yıllarda ortaya çıkabilecek sorunlardır. Peki bunları nasıl bilebiliriz? 

GDO'lar, tükettiğimiz diğer bitki gruplarından daha ayrıntılı bir değerlendirmeden geçmiştir. Hemen hemen tüm durumlarda, GDO'lar, bir veya iki yeni protein üreten sadece bir veya iki genin eklenmesiyle geleneksel bir bitkiden farklıdır. Bu proteinlerin kökeni ve işlevi iyi anlaşılmıştır. 

Örneğin, proteinler, alerjik reaksiyonlara neden olabilecek herhangi bir özelliğe sahip olmadıklarından emin olmak için incelenir. Amerika Birleşik Devletleri'nin bilim ve teknoloji konularında ulusa bağımsız, nesnel tavsiyeler için bir numaralı kaynağı olan Ulusal Bilim Akademisi, GDO'ların insan sağlığı için güvenli olduğu sonucuna varmıştır. Aynı sonuca dünyanın dört bir yanından çok sayıda prestijli sağlık ve bilim kuruluşu tarafından ulaşılmıştır. 

Tüm bunlara ek olarak, GDO'lu olmayan yiyecekler yerine GDO'lu yiyecekler tüketmenin sağlığa zararlı olup olmadığı tartışmaları bilim çevrelerince halen sürmektedir. Ancak gelecekte teknoloji geliştikçe ve daha sofistike hale geldikçe bu durumun olumlu yada olumsuz yönde değişebileceği düşünülmektedir.

GMO Free ve NON GMO sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.