NON GMO

GMO Nedir?


GMO, Genetiği Değiştirilmiş Organizma anlamına gelir. GDO'lar söz konusu olduğunda, birçok insan sadece mahsulleri düşünür. Yine de bir 'organizma' sadece bir bitki değildir; bakteri ve mantarlar dahil tüm canlıları ifade eder.

GMO Nedir?

Dolayısıyla, GDO'lar genetik kodları bir şekilde değiştirilmiş canlı varlıklardır. Yüzyıllardır devam eden geleneksel ıslah, iki farklı kaynaktan gelen genlerin tamamının karıştırılmasını içerirken, GDO üretmek çok daha hedeflidir. Tarlada iki bitkiyi çaprazlamak yerine, bir laboratuvarda tek tek hücrelere bir veya iki gen yerleştirirler. 

Ancak daha önce de belirtildiği gibi GM (Genetik Modifikasyon) teknolojisi mikroorganizmalar üzerinde de kullanılabilir. Örneğin bakteriler, hastalıkları tedavi edebilen ilaçlar veya onları önleyen aşılar üretmek için genetik olarak modifiye edilmiştir. Genetiği değiştirilmiş bir kaynaktan elde edilen yaygın olarak kullanılan bir ilaç, diyabet tedavisinde kullanılan insülindir, ancak başkaları da vardır.

GDO oluşturma süreci çok küçük başlar. Bir bilim adamı, tek bir hücrenin çekirdeğindeki DNA'ya bir genin yerleştirilmesini sağlar. Modifikasyon için kullanılan DNA o kadar küçüktür ki, en güçlü mikroskop altında bile görülemez. Bir hücre ne kadar küçük olsa da, küçük bir çekirdeğinde paketlenmiş çok büyük miktarda DNA vardır. 

O küçük alana ne kadar DNA'nın paketlendiğine dair bir fikir vermek için, tek bir mısır hücresinin tüm DNA'sını çekirdekten alıp uçtan uca sıralarsanız, yaklaşık 2 metreye ulaşabilir. Bu muazzam miktardaki DNA'ya çok küçük bir parça sokulur. Organizmanın genetik kodunun büyük bir çoğunluğu süreç boyunca tamamen değişmeden kalır.

Bu tek hücre değiştirildikten sonra, bilim adamı büyümeyi ve gelişmeyi teşvik etmek için onu doğal olarak oluşan bitki hormonlarıyla tedavi etmeye devam eder.

Sonrasında Bu tek hücre bölünmeye başlayacak (ki bu, herhangi bir organizma için doğal büyüme sürecidir) ve ortaya çıkan hücreler, bütün bir bitki haline gelene kadar özel işlevler üstlenmeye başlayacaktır. Bu yeni bitki nihai olarak eklenen genle tek bir hücreden türetildiği için, rejenere bitkideki tüm hücreler bu yeni geni içerir.

GMO ve NON GMO sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.