GMO'lu Gıdalara Örnekler


GM'ler veya GDO'lar olarak bilinen genetiği değiştirilmiş gıdalar, doğal olarak oluşmayan kombinasyonlar oluşturmak için bir laboratuvarda genetik yapısı değiştirilmiş bitkilerden üretilir. 

GMO'lu Gıdalara Örnekler

GDO örnekleri, yaygın olarak daha sonra birçok gıdada yağ veya tatlandırıcı olarak kullanılan mısır, soya fasulyesi ve şeker pancarı gibi ürünleri içerir.

Genetik mühendisliği, modifiye edilmiş bitkiler ve bunlardan gıdalar oluşturma işlemini açıklamak için GMO'dan daha anlamlı bir terimdir. Genetik mühendisliği kullanılarak oluşturulan gıdaları tanımlayan kelimeler arasında "genetiği değiştirilmiş" veya "biyoteknolojik gıdalar" sayılabilir.

GDO'lu Gıda Örnekleri

Ararştırmalara göre, soya fasulyesinin yüzde 94'ü ve pamuğun yüzde 94'ü (gıda ürünlerinde pamuk tohumu yağı kullanılıyor) gibi ABD mısırının yüzde 92'sine kadarı şu anda genetiğiyle oynanmış durumda. Gıda Güvenliği Merkezi süpermarket raflarında işlenmiş gıdaların yukarı yüzde 75'i genetik mühendisliği maddeler içerdiğini tahmin ediyor.
 
GDO'lu bitkilerin çoğu, diğer gıda ürünleri (genellikle krakerler, çeşniler, gazlı içecekler ve daha fazlası dahil olmak üzere işlenmiş gıdalar) için içerik yapmak için kullanılır. 

GDO'lu mahsul kullanım örnekleri şunları içerir:

  • Çorba ve soslarda mısır nişastası
  • Tatlandırıcı olarak kullanılan mısır şurubu
  • Mayonezde mısır yağı, kanola yağı ve soya fasulyesi yağı, salata sosları, ekmekler ve atıştırmalık yiyecekler
  • Çeşitli gıdalarda şeker pancarından elde edilen şeker

Genetiği değiştirilmiş çeşitlere sahip diğer başlıca ürünler arasında patates, kabak, elma ve papaya bulunur.

Hayvanlar da genetik mühendisliğine tabi tutulabilir, ancak Mart 2019 itibariyle FDA yalnızca genetik mühendisliği yapılmış bir somon türü için bir başvuruyu onaylamıştır. FDA, hayvanlardan elde edilen yiyeceklerin insan tüketimi için güvenli olduğunu düşünmediği sürece, genetiği değiştirilmiş hayvanlarla ilgili herhangi bir başvuruyu gıda kullanımı için onaylamayacağını belirtir.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.