GMO'lar Güvenli mi?


Dünya Sağlık Örgütü, her genetiği değiştirilmiş gıda olarak kendi güvenliği için ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini öne sürmektedir, ancak uluslararası piyasada GDO gıdaların güvenlik değerlendirmelerini geçtiğini ve insan sağlığına olumsuz hiçbir etkisi olmadığı algısı yaratılmaktadır.

GMO'lar Güvenli mi?

Genetik mühendisliği birçok fayda sağlar. Örneğin, küresel ısınmayla mücadelede rol oynayabilir. Çiftçiler tarafından kullanılan mevcut pestisitler birçok sera gazı yayar. Bilim adamları, bu zararlı kimyasallardan daha azına ihtiyaç duyacakları ve böylece karbon ayak izlerini azaltacak şekilde mahsullerin genetik yapısını değiştirebilirler.
 
GDO'ları kullanmak, yoksul koşullarda yaşayan insanlara da yardımcı olabilir. Kanada Kalkınma Araştırmaları Dergisi'nde 2017 yılında yayınlanan bir rapora göre, genetiği değiştirilmiş tohumlar küçük ölçekli çiftliklerin verimini artırabilir ve daha iyi ücretlerle kırsal işler yaratabilir.

Genetik mühendisliği, küresel ısınmaya rağmen dünyayı beslemenin bir yolunu sunuyor. İklim değişikliği daha fazla kuraklığa neden oldu. Harvard Üniversitesi'nin 2015 tarihli bir makalesine göre bilim adamları, yüksek sıcaklıklara ve kuru koşullara daha dayanıklı GDO'lar yapabilirler.

Tüm bunlara rağmen, GDO'lar hakkında endişe devam etmektedir. 2019'da bilimsel olarak saygın bir dergide yayınlanan hakemli bir makale, birçok insanın hala onlar hakkında endişe duyduğunu veya bilim adamları arasında tüketmenin güvenli olduğu konusunda anlaşmaya rağmen genetiği değiştirilmiş gıdaların kullanımına karşı olduğunu gösterdi.

Tüm bu tartışmaların devam etmei bir yana en önemli konu, tüketicinin kafasında hala soru işaretleri olması ve bu soru işaretlerini tamamen ortadan kaldıracak bir çalışma sunulmadığı takdirde tüketicinin GDO'suz gıdaya yöneliminin daha fazla olacağıdır. Bu nedenle tüketicinin satın alma kararında, üçüncü taraf kuruluşlar tarafından bağımsız ve tarafsız denetlemeler yapıldıktan sonra verilen GMO Free ve NON GMO etiketleri son derece etkili olmaktadır.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.