GMO Böcekleri Nasıl Etkiler?


Dışarıda binlerce böcek var. Böcekler, tırtıllar, bal arıları ve çok daha fazlası. Ortalama bir çiftçinin tarlası, bu böceklerin çoğuna ev sahipliği yapar. 

GMO Böcekleri Nasıl Etkiler?

Bazıları mahsul için gerçekten iyidir, ancak birkaçı zararlı olabilir; bunlara zararlılar denir. İyi böcekler genellikle zararlıları yiyen, topraktaki mahsul kalıntılarını parçalayan veya arı durumunda birçok meyve ve sebze türünün tozlaşmasına yardımcı olanlardır.

Zararlılar bir mahsule gerçekten zarar verebilir. Nadir durumlarda, mahsulü yiyerek veya bitkinin kendisini öldürerek tüm tarla ürününü mahvedebilirler. Bununla mücadele etmek için çiftçiler, pestisit kullanımı da dahil olmak üzere çeşitli yaklaşımlar kullandılar. 

Pestisitler, ya böceği tamamen öldürerek ya da bitkinin çevresinde zehirli bir bariyer oluşturarak böceğin beslenememesi için zararlıların bitkilere zarar vermesini önleyecek kimyasallardır.

Pestisitlerin bazı olumsuz sonuçları vardır. Tarlaya faydalı organizmaları öldürebilecek kimyasallar eklerler, çiftçi için maliyetlidirler ve belirli hayvanlar ve bunları uygulayan işçiler için tehlikeli olabilirler.

 Bilim adamlarının, haşerelere karşı dirençli genetiği değiştirilmiş ürünler geliştirmesinin nedenlerinden bazıları bunlar. Bitkinin kendisini haşerelere karşı dirençli hale getirmek, birçok üründe pestisit uygulaması ihtiyacını ortadan kaldırdı veya büyük ölçüde azalttı.

Bir mahsulü haşerelere karşı nasıl dirençli hale getirirsiniz? Bilim adamları, bitkinin protein üretim sistemini şimdi daha önce mevcut olmayan bir protein üretecek şekilde değiştirmeyi başardılar. Bu özenle seçilmiş protein, bazı böcekler için toksik olan bir proteindir. Temel olarak, onu yerler ve mideleri yırtılır. 

Bu protein o kadar özel olarak belirli zararlıları hedef alır ki, onu yiyen diğer böcekleri, hayvanları veya insanları etkilemez. Aslında o kadar spesifiktir ki arılar veya kelebekler gibi "iyi" böcekleri bile etkilemez.

GDO'lu ürünler bal arılarına veya kral kelebeklerine zarar vermez. Aksine, kendilerine zarar veren pestisit ihtiyacını azaltabilirler. Genetiği değiştirilmiş mahsulleri yiyen böcekler, bazı durumlarda, genellikle onları öldüren proteine ​​​​karşı direnç geliştirmeye başlayabilir. 

Bugün harika çalışan bazı GM teknolojileri, belirli böcekler direnç geliştirdikçe daha az etkili hale geleceğinden, bu gelecekte göz önünde bulundurulması gereken bir şeydir.

GMO Free ve NON GMO sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.