GDO'yu Anlamak


Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO'lar), genetik materyali bir laboratuvarda genetik mühendisliği yoluyla yapay olarak manipüle edilmiş canlı organizmalardır. Bu, doğada veya geleneksel melezleme yöntemleriyle oluşmayan bitki, hayvan, bakteri ve virüs genlerinin kombinasyonlarını oluşturur.

GDO'yu Anlamak

Çoğu GDO, herbisitin doğrudan uygulanmasına dayanacak ve/veya bir insektisit üretecek şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, bitkilerde elmalarda esmerleşmeye karşı direnç gibi diğer özellikleri yapay olarak geliştirmek ve sentetik biyoloji kullanarak yeni organizmalar yaratmak için yeni teknolojiler kullanılıyor. Biyoteknoloji endüstrisinin vaatlerine rağmen, şu anda piyasada bulunan GDO'lardan herhangi birinin artan verim, kuraklık toleransı, gelişmiş beslenme veya başka herhangi bir tüketici yararı sunduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Güvenilir bağımsız uzun vadeli beslenme çalışmalarının yokluğunda, GDO'ların güvenliği bilinmemektedir. Bunun sonucunda, tüketiciler meseleleri kendi ellerine alıyor ve GDO deneyinden vazgeçmeyi seçmektedir.

Avustralya, Japonya ve Avrupa Birliği'ndeki tüm ülkeler dahil olmak üzere dünya çapında altmış dört ülke, genetiği değiştirilmiş gıdaların etiketlenmesini gerektiriyor. Kanada herhangi bir GDO etiketi gerektirmez.

Paketlenmiş gıdaların çoğu mısır, soya, kanola ve şeker pancarından elde edilen bileşenler içerir ve bu ürünlerin büyük çoğunluğu genetik olarak modifiye edilmiştir.

Hayvansal ürünler: NON GMO sertifikasyon programı, hayvan yemlerinde genetiği değiştirilmiş bileşenler yaygın olduğu için besi hayvanı, arıcılık ve su ürünleri ürünlerini de yüksek risk altında değerlendirmektedir. Bu, yumurta, süt, et, bal ve deniz ürünleri gibi hayvansal ürünleri etkiler.

Sentetik biyolojiden olanlar da dahil olmak üzere işlenmiş girdiler: GDO'lar ayrıca işlenmiş mahsul türevleri ve sentetik biyoloji gibi diğer genetik mühendisliği biçimlerinden türetilen girdiler biçiminde gıdaya sızar.

Bazı örnekler şunları içerir: hidrolize bitkisel protein mısır şurubu, melas, sakaroz, dokulu bitkisel protein, tatlandırıcılar, vitamin maya ürünleri, mikroplar ve enzimler, aromalar, sıvı ve katı yağlar, proteinler ve tatlandırıcılar.

GDO'lar yeni yaşam formları olduğu için, biyoteknoloji şirketleri genetiğiyle oynanmış tohumlarının kullanımını ve dağıtımını kontrol etmek için patent alabilmiştir. Genetiği değiştirilmiş ürünler bu nedenle çiftçi egemenliğine ve yetiştirildikleri herhangi bir ülkenin ulusal gıda güvenliğine ciddi bir tehdit oluşturuyor.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.