GDO'lu Tohum Nedir?


Genetiği değiştirilmiş organizma ifadesinin bir kısaltması olan GDO etiketli tohumlar, endüstrinin en tartışmalı uygulamalarından birinin sonucudur. GDO'lu tohumlar bir bahçede değil, gen birleştirme gibi modern biyoteknoloji tekniklerini kullanan bir laboratuvarda yetiştirilir. 

GDO'lu Tohum Nedir?

Bilim adamları, ortaya çıkan bitkinin istenen özellikleri üretmesini sağlamak için bir tohumun DNA'sını değiştirir. Bu tohumların genetik özelliklerinin değiştirilmesinin çok sayıda sebebi vardır. Genetik modifikasyon sayesinde tohumdan elde edilecek bitkinin seçilmiş özelliklere sahip olması sağlanır.

GDO'suz tohumlar tozlaşma yoluyla yetiştirilir. İki farklı şekilde yetiştirilebilirler: melez tohumlar veya açık tozlu tohumlar. "Hibrit" terimi, aynı bitkilerden ikisinin akrabalı çiftleştirilmesiyle oluşturulamayan yeni özellikler üretmek için iki farklı ana bitkinin özel, dikkatli bir şekilde kontrol edilen çapraz tozlaşması yoluyla geliştirilen bir bitki çeşidini ifade eder. F1 veya "ilk-evlat" hibritleri olarak da adlandırılan hibrit çeşitler, belirli bir bitki çeşidinin bilinen özelliklerine uymadıkları anlamına gelen "tipe uygun" olmayan tohumlar üretir.

Açık tozlaşan tohumlar, aksine, rüzgar, kuşlar, böcekler veya diğer doğal yollarla rastgele tozlaşmadan üretilir. Açık tozlaşan bitkilerden tohum saklayan bahçıvanlar, bitkileri diğer bitkilerin polenlerinden izole ederek onları genetik olarak saf tutabilirler. Daha sonra, tohumların ana bitki ile aynı özelliklere sahip olacağından veya "tipe uygun" büyüyeceğinden emin olarak, bir sonraki sezon büyümek için bu bitkilerden tohum saklarlar.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.