GDO'lar Nelerdir?


Genetiği değiştirilmiş bir organizma veya GDO, DNA'sı genetik mühendisliği yoluyla bir şekilde değiştirilmiş bir organizmadır.

GDO'lar Nelerdir?

Çoğu durumda, GDO'lar bakteri, bitki, virüs veya hayvan gibi başka bir organizmadan alınan DNA ile değiştirilmiştir; bu organizmalara bazen "transgenik" organizmalar denir. Örneğin, örümceklerin ipek üretmesine yardımcı olan bir örümceğin genetiği, sıradan bir keçinin DNA'sına eklenebilir.

Bir bilim dergisinin bildirdiğine göre, kulağa çok uzak geliyor, ancak keçi sütünde ipek proteinleri üreten keçileri yetiştirmek için gen modifikasyonu kullanılabilmektedir. Bu keçilerden daha sonra sütleri hasat edilir ve ipek proteini, çok çeşitli endüstriyel ve tıbbi kullanımlara sahip hafif, ultra güçlü bir ipek malzeme yapmak için izole edilir.

GDO kategorilerinin baş döndürücü yelpazesi, akılları karıştırmak için yeterlidir. Yeni bir genom düzenleme aracı olan CRISPR , domuz DNA'sına denizanası biyolüminesans genetik kodu ekleyerek genetikçilerin karanlıkta parlayan GDO'lu domuzlar üretmesine olanak sağlamıştır. CRISPR, on yıl önce benzerleri hayal bile edilemeyen genetik modifikasyonların kapılarını açmaktadır

Bunlar oldukça uç ve vahşi örneklerdir, ancak GDO'lar tarım endüstrisinde zaten çok yaygındır. En yaygın genetik modifikasyonlar, daha yüksek verimli mahsuller, daha tutarlı ürünler yaratmak ve haşerelere, böcek ilaçlarına ve gübreye direnmek için tasarlanmıştır.

İşte tüm bu garip örnekler doğrultusunda GDO'nun gıda ve günlük tüketim ürünlerinde bu kadar fazla kullanılması tüketicide doğal olarak büyük endişe yaratmaktadır. Be nedenle NON GMO sertifikasyon programları ve bununla oluşturulan ürün etiketleri son derece önemli bir hal almıştır.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.