Avrupa'da NON GMO


Herhangi bir GDO olmayan etiketleme, katı gereksinimlere uygun olmalıdır. GDO'lu olmayan etiketin doğru kullanımı da dahil olmak üzere, tohumdan tarlalarda ekime, işleme ve paketlemeye kadar tüm gıda ve yem üretim süreci, GDO'ların bulunmadığından emin olmak için kontrol edilir. 

Avrupa'da NON GMO

Ulusal gıda ve yem kontrol otoritelerinin yanı sıra harici izleme ve sertifikasyon kuruluşları, etiketli tüm GDO'suz ürünlerin tohumdan nihai ürüne kadar GDO'ların kullanılmamasıyla ilgili gerekliliklere tam olarak uymasını sağlar.

GDO'suz iddia, AB GDO mevzuatındaki etiketleme boşluğunu kapatıyor. Şu anda, yalnızca genetiğiyle oynanmış yemler GDO etiketlemesine tabidir, ancak süt, et ve yumurta gibi ilgili gıda ürünlerine tabi değildir. Yem üretimi için önemli miktarda genetiği değiştirilmiş soya fasulyesi, yağlı tohum kolza ve mısır ithal edilmektedir.

Avrupa yasa koyucusu, GDO'lu yemden elde edilen gıdalar için "GDO'lu" bir etiketleme getirmediği sürece - ve bunun olduğuna dair bir işaret yok - yalnızca GDO'suz etiketleme, hayvansal ürün segmentindeki tüketiciler için seçim özgürlüğü ve tam şeffaflık sunar. GDO'suz ürünler, tüketicileri GDO'suz tarım ve GDO'suz gıda tercihlerinde destekler.

1996 yılında GDO'ların AB pazarlarına sunulmasından bu yana, önemli sayıda Avrupalı ​​tüketici, gıda zincirlerinin hiçbir yerinde GDO'ları istemediklerini açıkça ifade etmiştir. Birçok Avrupa süpermarketi GDO'lu gıdaları satmak istemiyor. 

Sonuç olarak, Avrupa süpermarket raflarında etiketli GDO ürünleri görmek nadirdir. Bunun yerine, GDO'suz olarak etiketlenen ve hızla büyüyen ürün yelpazesi şimdiden güçlü ve başarılı bir iş segmentine dönüştü.

GDO'suz üretim birçok Avrupa ülkesinde yerleşik bir kalite standardına dönüşmüştür: şu anda Avusturya, Fransa, Almanya, Slovenya, İtalya, Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre ve Bosna-Hersek'te yasalar veya endüstri anlaşmaları yürürlüktedir. Diğer ülkelerde, GDO'suz bir etiketleme sisteminin getirilmesine yönelik çabalar devam etmektedir.

Ayrıca Avrupa organik sektörü tamamen "genetik mühendisliği olmadan" çalışmaktadır. Bu, AB Organik Yönetmeliğinde ve ulusal organik standartlarda tanımlanmıştır. Bazı Avrupa pazarlarında bu, tüketicilere organik etikete ek olarak GDO olmayan bir etiketle iletilir.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.