NON GMO

NON GMO Hakkında


NON GMO ifadesi, bir ürünün genetik mühendisliği olmadan üretildiği ve içeriğinin GDO'lardan türetilmediği anlamına gelir. NON GMO sertifikasyonu ve etiketlemesi ise bir ürünün test, izlenebilirlik ve ayrıştırma için sıkı hükümler içeren kriter ve standartlar ile uyumlu olduğu anlamına gelir.

NON GMO

GDO'lu gıdalar, kısaca genetik kodları bir şekilde değiştirilmiş tohum ve bitkilerden elde edilen gıdalardır. Yüzyıllardır devam eden geleneksel ıslah, iki farklı kaynaktan gelen genlerin tamamının karıştırılmasını içerirken, GDO üretmek çok daha hedeflidir.

Günümüzde erişebildiğimiz gıda maddelerinin çoğu GDO'lu tohumlardan üretilen ürünlerdir. Ancak bunların hiç birinin üzerinde GDO'lu ürün olduğu vb. bir ibare görülmemektedir. Tüketicinin nasıl bir ürün tükettiğini bilmeye hakkı vardır.

Genetiği değiştirilmiş (GM) mahsuller ve gıdalar, endüstriden ve onun destekçileri tarafından hiçbir zarar olmadığı ve hatta son derece faydalı oldukları yönünde geniş kapsamlı iddialarlar tanıtılmaktadır. Ancak bu iddialara tek taraflı yaklaşmak bilimsel değildir.

90'lı yıllarda GDO'lar piyasaya sürüldüğünde, bir gıda ürünü genetiği değiştirilmiş bir bileşen içeriyorsa bir etikete ihtiyaç duymuyordu. Bazı hükümetlerin düzenleyici kurumları, yediğimiz diğer gıdalardan beslenme ve gıda güvenliği açısından özel etiketleme gerektirecek kayda değer bir fark olmadığını belirledi.

Dünya Sağlık Örgütü, her genetiği değiştirilmiş gıda olarak kendi güvenliği için ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini öne sürmektedir, ancak uluslararası piyasada GDO gıdaların güvenlik değerlendirmelerini geçtiğini ve insan sağlığına olumsuz hiçbir etkisi olmadığı algısı yaratılmaktadır.

NON GMO, son yıllarda gıda endüstrisinde en hızlı büyüyen iddialardan biridir. Avrupa Birliği'ndeki birçok tüketici, eğitim düzeyi veya milliyeti ne olursa olsun, gıda üretiminde genetik mühendisliğinden uzak durulması konusunda hemfikirdir.

GDO'lar, avantajlara ve faydalara giden bir yol yaratır, ancak aynı zamanda son derece önemli soruları da gündeme getirir. Gen bitkilerinin tanıtılmasından 20 yıl sonra bile, genetiği değiştirilmiş bitkilerin insanlar üzerindeki etkilerine ilişkin kapsamlı bir çalışmadan hala yoksunuz.

Genetik mühendisliği zor bir konudur ve herkesin uzmanlık bilgisi yoktur. Bu nedenle, tüketici görüşlerini çok az çabayla etkilemek özellikle kolaydır.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.