Süper Otlar ve Süper Zararlılar


GDO'lu tarım, çiftçilerin yönetmesi son derece zor olan süper yabani otlara ve süper zararlılara yol açtı.

Süper Otlar ve Süper Zararlılar

Dirençli zararlılardan etkilenen çiftçiler, GDO teknolojisinin vaat edilen faydalarını gölgede bırakan daha eski ve daha zehirli kimyasallara, daha fazla iş gücüne veya daha yoğun toprak işlemeye geri dönmelidir.

Özellikle endişe verici olan, Monsanto'nun Roundup'ında ticari olarak bulunan geniş spektrumlu bir herbisit olan ve uygulamasına dayanacak şekilde tasarlanmış tohumlarla kullanılan glifosatın aşırı kullanımıdır. 

1996 ve 2011 yılları arasında, ABD'deki herbisit kullanımı, çoğunlukla glifosattan olmak üzere 527 milyon pound arttı. Şu anda ülke genelinde glifosata dirençli en az 14 tür var ve bu sayı dünya çapında neredeyse iki katına çıkıyor. 

Bu senaryo, Ulusal Bilimler Akademisi'nin 2010 tarihli bir raporunda önceden uyarıldı ve glifosatın aşırı kullanımının onu işe yaramaz hale getireceği konusunda uyardı. GDO'lu pamuğun Bt toksinine karşı yenidoğan direncine ilişkin benzer raporlar vardır.

Glifosat da dahil olmak üzere herbisitler, bitkilerin besinleri emme yeteneğini değiştirerek ve mikropları öldürerek toprak sağlığını azaltarak bitki hastalıklarını da artırabilir. Büyük kimya ve biyoteknoloji şirketleri tarafından pazarlanan bu kimyasal bağımlı stratejiler, doğanın her zaman kazandığı bir yarışta çiftçileri giderek daha zehirli pestisitlere bağımlı tutacaktır.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.