Organik Gıdalar GDO'suz mu?


Market alışverişi yaparken bazı yiyeceklerin organik, GDO'suz, sertifikalı organik veya GDO'suz olarak etiketlendiğini fark ettiniz mi? Bir tüketici olarak bu çok kafa karıştırıcı olabilir.

Organik Gıdalar GDO'suz mu?

Etiketler farklı şeyler mi ifade ediyor? Bir gıda organik ise, bu aynı zamanda GDO'suz olduğu anlamına mı gelir? örtüşüyorlar mı? Akıllı kararlar verebilmemiz için satın aldığımız gıdalarda hangi bileşenlerin bulunduğunu anlamak önemlidir.

Bu soruların basit bir cevabının olmaması muhtemelen sizi şaşırtmayacaktır. GDO tartışmasıyla ilgili hiçbir şey basit değildir. Organik ve GDO'suz arasındaki farkı tam olarak anlamak için, bu terimlerin ne anlama geldiğini ve bunlarla ilgili kuralları kimin koyduğunu iyi anlamanız gerekir.

GDO'lu olmayan organik anlamına gelmez ve ürünün %100 GDO'suz olduğu anlamına da gelmez. Komşu çiftliklerde yanlışlıkla çapraz kontaminasyona yol açabilecek GDO'lu mısır ve soya fasulyesi miktarı ve sürüklenme nedeniyle, GDO'suz gıdalarda eser miktarda GDO olabilir.

Ek olarak, rüzgarla seyahat eden tohumlardan veya organik bir çiftliğin toprağında yuvalarını yapan göçmen kuşlardan elde edilen hayvan yemlerinde eser miktarda GDO bulunabilir. Yiine ürün test edilmedikçe, bir ürünün GDO'suz olup olmadığını %100 kesin olarak bilemezsiniz.

Peki Organik gıdalar GDO'suz mu? Organik gıdaların GDO'suz olmaları gerekiyor. Ancak, bu her zaman olmaz. GDO'lardan kaçınmak için en iyi şansınız, kasıtlı olarak herhangi bir GDO bileşeni içermedikleri için sertifikalı organik gıdalar satın almaktır. Bu, çoğu zaman GDO'suz yiyecekler yediğinizden emin olmanın en iyi ve en kolay tanımlanabilir yoludur.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.