GMO ve Yabani Otlar


Pestisitler, "zararlıları" kontrol etmek için kullanılan kimyasallardır. Zararlılar yabani otları, böcekleri veya hastalıkları ifade edebilir. Temel olarak zararlılar, bir mahsulün sağlıklı büyümesini tehdit eden veya mahsulün verimini veya kalitesini düşürme potansiyeline sahip olan her şeyi kapsar. 

GMO ve Yabani Otlar

Yabani otları kontrol etmek büyük bir endişe kaynağıdır çünkü yabani otlar bir numaralı mahsulü çalan haşeredir. Bu, yukarıda açıklanan üç tür haşere arasında, sağlıklı ve bol ürün hasadının önündeki en büyük tehdidin yabani otlar olduğu anlamına gelir.

Yabani otları kontrol etmek için çiftçiler herbisit kullanır. Herbisitlerin ve diğer pestisitlerin kullanımı halk için bir endişe kaynağıdır çünkü bu kimyasalların eser miktarları genellikle marketten aldığımız ürünlerde bulunur.

Spesifik herbisitlere direnç, genetiği değiştirilmiş organizmalara veya GDO'lara dahil edilen başlıca özelliklerden biridir. Bu, ekin bitkileri alanlarındaki yabani otları yönetmek ve kontrol etmek için yeni araçlar sağlamak için yapılmıştır. Çiftçiler tüm tarlayı ilaçlayabilir, ancak yalnızca yabani otlar ölür. Mahsul yabani otların rekabeti olmadan büyümeye devam edecek.

Bu herbisit direnç özelliğinin en yaygın örneği, glifosata dirençli ürünlerdir. Glifosat hacim olarak dünyada en yaygın kullanılan herbisittir ve şu anda tarımda yaygın olarak kullanılmaktadır ve ev bahçesinde kullanılan birçok üründe bulunabilir. Bu herbisite dayanıklı mahsullerin kullanımı, birçok çiftçinin diğer herbisitleri kullanmaktan, diğer birçok herbisitten daha iyi bir çevre ve güvenlik profiline sahip olan glifosata geçmesine izin verdi.

Ancak yabani otlar da diğer tüm canlı türleri gibi uyum sağlar ve gelişir. Zamanla herbisitlere karşı direnç geliştirebilirler. Glifosata dayanıklı yabani otlar ortaya çıktı. Bunlara genellikle 'süper yabani otlar' denir, ancak diğer yabani otlardan farklı değildirler. Bu uyarlamaların bir sonucu olarak, başlangıçta yabani otları kontrol etmede glifosat herbisit ile kombinasyon halinde çok etkili olan bazı herbisite dayanıklı ekinler artık eskisi kadar kullanışlı olmamaktadırlar.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.