GMO ve Gen Düzenleme


Gen düzenleme, bir bilim insanının canlı bir organizmanın DNA'sında küçük, kontrollü bir değişiklik yapmasıdır. Bu süreci tasavvur etmenin en basit yolu, dev bir el yazmasını düzenlemeyi hayal etmektir. 

GMO ve Gen Düzenleme

Değiştirmek istediğiniz cümleye ulaşana kadar yüzlerce sayfayı çevirirsiniz ve ardından tek bir kelimeyi dikkatlice değiştirirsiniz. Bu, son derece karmaşık bir kelime belgesinde veya bu durumda genomda yalnızca küçük bir değişiklik yaratır.

GDO'lar, genetiği değiştirilmiş organizma (veya bilim dünyasında yaygın olarak adlandırıldığı gibi genetiği değiştirilmiş organizma), canlı bir organizmanın DNA'sının değiştirilmesinin sonucudur. Gen düzenleme, biri GDO'ların yaratılması için olan birçok amaç için kullanılır. 

Bununla birlikte, GDO'ları üretmek için birçok farklı, başka yöntem vardır. CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats için bir kısaltma), gen düzenleme ile ilişkili olarak sıkça duyduğumuz bir isimdir. CRISPR, gen düzenlemenin basit bir yöntemi veya aracıdır.

Bugün, gen düzenleme sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, tüm dünyada gerçekleşiyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde, hayvan refahını iyileştirmek, üretkenliği artırmak veya girdi miktarını azaltmak için hem bitkiler hem de hayvanlar üzerinde gen düzenlemesi uygulanmaktadır. 

Hayvanlarda gen düzenleme konusunda devam eden çalışmalara bir örnek domuzlarda verilebilir. Domuzlar, Domuz Üreme ve Solunum Sendromu (PRRS) adı verilen bir enfeksiyona karşı hassastır. Bir grup domuzda bir PRRS vakası bile bulunursa, herhangi bir potansiyel yayılmayı önlemek için tüm popülasyona ötenazi yapılmalıdır. Gen düzenleme teknikleri, bu hastalığa dayanıklı domuzlar üretmeyi başardı, hayvan refahında önemli bir gelişme sağladı ve büyük israfı önledi.

Gen düzenleme unsurları federal kurumlar tarafından denetlenmektedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde insanlar üzerinde hiçbir gen düzenlemesi yapılmamaktadır. İnsanlarda gen düzenlemesi, etikçiler ve ilgili taraflarca dikkatle ve dikkatle tartışılan çok sayıda etik kaygıyı gündeme getirmektedir. Araştırmacılar ve bilim adamları tarafından araştırılan bir seçenek olan insan sağlığını iyileştirmek için gen düzenlemeyi kullanma potansiyeli vardır.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.