GMO'lu Gıdaların Dezavantajları


Günümüzde son derece hızlı bir şekilde atran genetik modifikasyon çalışmaları gıda üretimi konusunda oldukça avantajlı bir şekilde devam etmekte ve üreticiler sürekli genetiği değiştirilmiş gıdaların faydalarından bahsetmedir. Ancak bilim adamları, bu ürünlerin güvenliği konusunda henüz fikir birliğine varamamışlardır.

GMO'lu Gıdaların Dezavantajları

Bunun nedeni, genetiği değiştirilmiş organizmaların, GDO'ların birçok dezavantaja sahip olmasıdır. Bu sorunların farkında olmak çevre, çocuklarınız ve kendiniz için akıllıca kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Biyokimyacılar, genetik mühendisliğinin ilk günlerinde makul bir varsayımda bulundular. Herhangi bir organizmanın deoksiribonükleik asidi, DNA'sı, organizmayı yapmak ve onarmak için gereken tüm planları ribonükleik asit, RNA'ya iletir. Bu bilgi daha sonra organizmanın gerçek dünyada davranması için kullandığı fizyolojik yapıları oluşturan proteinlere aktarılır.

Daha yeni araştırmalar bu varsayımın yanlış olduğunu kanıtladı. Bilim adamları artık genetik bileşenlerin çevresel koşullara yanıt olarak sürekli geliştiğine inanıyor. Böylece, normal koşullar altında, organizmalar aslında genetik olarak kendilerini değiştirirler. Bununla birlikte, genetik mühendisliğinden farklı olarak, bu deneme yanılma süreci, uzun bir süre boyunca yavaş yavaş gerçekleşir.

Bilim adamları, her hücrede bulunan genetik materyali tanımlamak için genom kelimesini kullanırlar. Yabancı materyalin - transgenik DNA - genoma eklenmesi bir GDO oluşturur. Ne yazık ki, tek bir geni değiştirmek tüm organizmayı değiştirir.

Değişiklikler hemen gerçekleşmeyebilir, ancak zamanla ortaya çıkacaktır. İşte tamda bu nedenle henüz bilim insanları GDO'lu gıdaların uzun süreli tüketimi konusunda tam olarak fikir birliğine varamamaktadırlar.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.