GM(Genetik Modifikasyon) Nasıl Uygulanır?


Genetiği değiştirilmiş bir organizma, arzu edilen bir özelliği ifade edecek bir genin - "gen birleştirme" yoluyla - eklenmesiyle genetik yapısı değiştirilmiş bir organizmadır. 

GM(Genetik Modifikasyon) Nasıl Uygulanır?

Bitkiler açısından, bu yeni özellik, bir mahsulün besin niteliklerini iyileştirebilir, onu herbisitlere karşı dirençli hale getirebilir veya haşerelerden koruyabilir.
FDA'nın yayınladığı literatüre göre, bitkilerin (ve bazen hayvanların) genetik mühendisliği genellikle geleneksel ıslah ile birlikte kullanılmaktadır. 

Temeli fermentasyona dayanan genetk mühendisliği 60'lı yıllarda başlamış olup 90'lı yıllarda son derece hız kazanarak devam etmiştir. İlk yıllarında patates cipsi iin kullanılacak kuru yapıda bir patates türü oluşturmak için kullanılmıştır. Daha sonra bu patates cinsinin toksik madde ürettiği anlaşılarak üretimine son verilmiştir. Ancak buradan çıkan sonuçlar GDO'lu ürünlerin tarım ve hayvancılıkta son derece faydalı olabileceğine kanaat getirilerek çalışmalara hız verilmiştir.

Genetik mühendisliği, istenen özellik için geni izole eder, laboratuvarda tek bir bitki hücresine ekler ve sonra o hücreden yeni bir bitki üretir. Bilim adamları, verilen genetiği donör organizmadan bir gene daraltarak, donörün diğer genlerinden istenmeyen özellikleri ortadan kaldırabilirler.
 
Genetiği değiştirilmiş bitkilerden elde edilen gıdalar, 1990'larda ABD gıda arzına tanıtıldı. Pamuk, mısır ve soya fasulyesi , ABD'de yetiştirilen GDO'lu mahsullerin en yaygın örnekleridir ve çoğu, artan böcek direncine veya herbisitlere toleransa sahip olacak şekilde değiştirilmiştir.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.