Genetik Mühendisliği Bitki ve Hayvan Islahını Nasıl Değiştirdi?


Binlerce yıldır insanlar, daha arzu edilen özelliklere sahip bitki ve hayvanları yetiştirmek için seçici yetiştirme ve melezleme gibi geleneksel modifikasyon yöntemlerini kullanıyorlar. 

Genetik Mühendisliği Bitki ve Hayvan Islahını Nasıl Değiştirdi?

Örneğin, ilk çiftçiler, çeşitli renkler, boyutlar ve kullanımlar ile mısır yetiştirmek için melezleme yöntemleri geliştirdiler. Bugünün çilekleri, Kuzey Amerika'ya özgü bir çilek türü ile Güney Amerika'ya özgü bir çilek türü arasında bir melezdir.

Bugün yediğimiz yiyeceklerin çoğu geleneksel üreme yöntemleriyle yaratıldı. Ancak geleneksel üreme yoluyla bitki ve hayvanları değiştirmek uzun zaman alabilir ve çok spesifik değişiklikler yapmak zordur. Bilim adamları 1970'lerde genetik mühendisliğini geliştirdikten sonra, benzer değişiklikleri daha spesifik bir şekilde ve daha kısa sürede yapabildiler.

Genetik mühendisliği, günümüzde piyasada bulunan genetiğiyle oynanmış bitki çeşitlerini üretmek için genellikle geleneksel ıslah ile birlikte kullanılmaktadır.

“GDO” (genetiği değiştirilmiş organizma), tüketicilerin ve popüler medyanın, genetik mühendisliği yoluyla oluşturulmuş gıdaları tanımlamak için kullandığı ortak bir terim haline gelmiştir.

Ancak Genetik mühendisliği aşağıdakileri içeren bir süreçtir:

  • Bir organizmaya (bitki, hayvan veya mikroorganizma) istenen bir özelliği veren genetik bilgiyi veya “geni” belirleme
  • Bu bilgiyi, özelliğe sahip organizmadan kopyalamak
  • Bu bilgiyi başka bir organizmanın DNA'sına yerleştirmek
  • Sonra yeni organizmayı büyütmek

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.