Genetiği Değiştirilmiş Bitkilerin Çevreye Etkileri


Dünya nüfusumuz şu anda 7 milyardan fazladır ve 2050 yılına kadar 9,6 milyara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu, her yıl ek olarak 80 milyon boğazın beslenmesi anlamına geliyor, ancak tarım için belli bir miktarda arazimiz var. 

Genetiği Değiştirilmiş Bitkilerin Çevreye Etkileri

Halihazırda, her yıl 3,1 milyon çocuğun hayatına mal olan, yetersiz beslenme alışkanlığı olan 795 milyon insan olduğu tahmin edilmektedir. Dünyadaki açlığı ortadan kaldırmak ve mevcut tüm arazimizi tüketmeden artan nüfusumuzu sürdürmek için, araziyi tam potansiyeliyle kullanabilmemiz için yüksek verimli mahsullere ihtiyacımız var. 

Organik olarak yetiştirilen geleneksel mahsuller gibi düşük verimli mahsuller, mevcut araziyi en üst düzeye çıkarmak için neredeyse yeterince verimli değildir.

Kitlesel olarak üretilen geleneksel mahsuller, büyük miktarlarda pestisit gerektirir ve çevreye zararlı birçok sonucu olabilir. Pestisit terimi, sırasıyla böcek, yabani ot ve mantar popülasyonlarını kontrol etmek için kullanılan insektisitleri, herbisitleri ve fungisitleri kapsayan genel bir terimdir. 

2008'de Almanya'da mısır mahsullerinde pestisit kullanımının arı popülasyonları üzerinde benzeri görülmemiş etkileri oldu. Alman Profesyonel Arıcılar Derneği başkanı Manfred Hederer, “Arıların ortalama %50-60'ı öldü ve bazı arıcılar tüm kovanlarını kaybetti” dedi. 

Önemli bitki türlerinin tozlaşması için arılara güveniyoruz, bu nedenle azalan arı popülasyonları bitki çeşitliliğini ve büyümesini azaltıyor. Pestisitler genellikle hedef olmayan organizmalara zarar verirler.

GD mahsuller, genellikle geleneksel mahsullerde kullanılan böcek öldürücülere olan ihtiyacı azaltır. Hem GD mahsullerde hem de geleneksel mahsullerde kullanılan insektisit spreylerinin sayısı ve aktif bileşen miktarı karşılaştırıldığında, GD mahsuller genel olarak daha az insektisit kullanımına ihtiyaç duyar.

Bu azalma, öncelikle GD mahsullerin, onları geleneksel mahsullere zarar verebilecek haşerelere karşı dirençli kılan genleri taşıyacak şekilde değiştirilebilmesi gerçeğinden kaynaklanmaktadır. 

Bu savunma mekanizması dahili olduğundan, daha az kontrol edilebilir, harici insektisit kullanımının aksine, GD mahsuller kullanıldığında hedef olmayan organizmalar ve çevre üzerinde daha az yaygın zararlı etkiler olma eğilimindedir.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.