GDO ve Sentetik Biyoloji


Sentetik biyoloji, endüstriyel kullanımlar için hücrenin işleyişini 'kaçırmak' için canlı bir hücreye üretilmiş genetik parçalar (sentetik DNA, sentetik ribozomlar veya sentetik RNA gibi) ekleyen aşırı genetik mühendisliğinin bir şeklidir. 

GDO ve Sentetik Biyoloji

Mühendislik ilkelerini benimseyen araştırmacılar, daha karmaşık genetik 'programlar' oluşturmak için kolayca bir araya getirilebilen modüler 'genetik parçalar' veya 'biyo tuğlalar' yaratmaya çalışıyorlar. 

Tipik olarak, DNA iplikçikleri, DNA sentezleyici adı verilen bir makine kullanılarak atıl kimyasallardan sıfırdan oluşturulur. Araştırmacılar, bu kimyasalların sırasını belirleyerek, organizmanın davranışını değiştirmek için DNA'nın 'kodunu' 'programlamaya' çalışırlar.

DNA'nın türler arasında değiş tokuş edildiği genetiği değiştirilmiş organizmalara (GDO'lar) zaten aşina olmamıza rağmen, sentetik organizmalar, DNA'nın canlı bir organizmadan çıkarılmadığı, yani sıfırdan inşa edildiği farklı bir yaşam formu türüdür. 

Bu, doğada bilinen bir benzeri olmayan DNA dizilerinin tasarlanmasını mümkün kılar. Hatta bazı araştırmacılar, doğada bulunmayan baz çiftlerinden oluşan tamamen yeni DNA türleri bile icat ediyorlar. Şu anda bu tür tamamen yeni dizilerin güvenlik etkilerini değerlendirmek için herhangi bir protokol bulunmamaktadır. 

Genleri türler arasında hareket ettirmenin yerleşik yolu (transgenik olarak bilinir) nispeten yavaş bir süreçtir. Sentetik DNA oluşturmak daha hızlı ve daha ucuzdur ve bu nedenle, tümü çevre ve biyoçeşitlilik üzerinde öngörülemeyen etkileri olan, tasarlanmış yapay yaşam formlarının çoğalmasına yol açabilir.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.