GDO ve Çevresel Kaygılar


GDO'larla ilgili temel endişeler, tümü tüketiciyi etkileyebilecek alerjiler, kanser ve çevresel sorunları içerir. Mevcut araştırmalar birkaç risk önerse de, daha uzun vadeli araştırmalara ihtiyaç vardır.

GDO ve Çevresel Kaygılar

GDO'lu gıdaların yetiştirilmesi çiftçiler için daha kolay ve daha az maliyetlidir, bu da onları tüketici için daha ucuz hale getirir. GDO teknikleri ayrıca gıdaların besinlerini, lezzetini ve görünümünü iyileştirebilir. BU nedenlerle pek çok açıdan çiftçi için faydalıdır.

GDO'lu ürünler çiftçiler için uygun olsa da, çevresel kaygılar da var. Çoğu GDO ürünü Roundup gibi herbisitlere karşı dirençlidir. Bu, çiftçilerin Roundup'ı kendi mahsullerine zarar verme korkusu olmadan kullanabileceği anlamına gelir.

Bununla birlikte, giderek artan sayıda yabani ot, zamanla bu herbisite karşı direnç geliştirmiştir. Bu, mahsul hasadını etkileyebilecekleri için dirençli yabani otları öldürmek için mahsullere daha fazla Roundup püskürtülmesine neden oldu.

Roundup ve aktif bileşen glifosatı, hayvan ve test tüpü çalışmaları onları çeşitli hastalıklarla ilişkilendirdiği için tartışmalara tabidir.

Yine de, birden fazla çalışmanın gözden geçirilmesi, GDO'lu gıdalarda bulunan düşük miktarlardaki glifosatın insan tüketimi için güvenli olduğu sonucuna varmıştır.

GDO'lu ürünler ayrıca çevre için olumlu olan daha az pestisit uygulamasına izin verir. Bununla birlikte, daha uzun vadeli insan araştırması gerekli.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.