GDO ve Biyoteknoloji


Çiftçiler yüzlerce yıldır melezleme ve seçici ekim yoluyla bitkilerin yapısını değiştirirken, bilim adamları 1940'ların başından beri sessizce insan gıda kaynakları üzerinde mühendislik yapıyorlar ve 1990'ların ortalarından beri aktif ve açık bir şekilde genetii değiştirilmiş bitkileri kullanıyorlar.

GDO ve Biyoteknoloji

Kromozomlar, genler ve DNA, genetik mühendisliğinin ve biyoteknoloji biliminin temelidir. İnsan hücresindeki genler, göz rengi ve boyu gibi insan özelliklerinin planını içerir. İnsanlara benzer şekilde, bitkiler ve diğer organizmalar da belirli özellikleri ayırt eden DNA içerir. 

Bilim adamları, bir organizmadan DNA alıp diğerine aktararak, aslında, her iki organizmanın da en iyi özelliklerini koruyabilirler. Tartışma, farklı organizmalardan alınan DNA'nın uzun vadeli sonuçların bilgisi olmadan serbestçe transfer edilmesi gerçeğinde yatmaktadır.

Meyve ve sebzelerin büyümesinde ve üretiminde biyoteknolojinin kullanılması, bilim adamlarının olgunlaşma şeklini değiştirmelerini sağlamıştır. Normalde meyve ve sebzeler hasattan sonra olgunlaşmaya devam eder; pazara sürülmeli ve tazeyken hızla satılmalıdır. Genetiği değiştirilmiş ürünler olgunlaştığında hasat edilebilir ve olgunlaşma süreci durarak onlara daha uzun bir raf ömrü sağlar. 

Bu genetik modifikasyonlar ayrıca bir bitkinin hastalıklara, zararlılara, böcek öldürücülere, herbisitlere ve hatta aşırı hava koşullarına karşı direncini arttırır. Genetik mühendisliği ayrıca bir bitkinin beslenme yapısını değiştirerek belirli vitamin veya mineraller açısından daha zengin hale getirdi.

Binlerce genetiği değiştirilmiş bitki hasat edilmesine rağmen, bilim adamları hala bu genetik değişikliklerin insan vücudunu uzun vadede nasıl etkilediğine dair net bir anlayışa sahip değiller, çünkü bu gıda bitkileri sadece 1990'ların başından beri mevcuttu. Dünyanın en büyük genetik modifikasyonlu tohum geliştiricisi ve araştırma sonuçlarının çoğunu FDA'ya sağlayan bir kuruluş, GDO'lu tohumunun insanlar için zararsız olduğunu söylüyor. 

Bununla birlikte, bazı bilim adamları, GDO'lu bitkilerinin, bu bitkilerle beslenen böceklerin yaşam süresini, hastalık sürecini ve bilişsel yeteneklerini gerçekten değiştirdiğini bulmuşlardır. Ancak bu araştırmalar devam etmektedir.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.