GDO ve Biyoçeşitlilik


Tarımda genetik çeşitliliğin önemini gösteren belki de en bilinen olay İrlanda patates kıtlığıdır. 1800'lerde, İrlanda nüfusunun çoğu, neredeyse sadece diyetleri için "yumper" patatese bağımlıydı. 

GDO ve Biyoçeşitlilik

Ülke gerçek bir monokültürdü - yanıklık kırsal kesimde hızla yayılıp mahsulü, İrlanda nüfusunu ve ekonomisini mahvettiğinde kendini gösteren büyük bir kırılganlıktı.

Büyük Kıtlıktan alınan dersler dikkate alınmalıdır. GDO'ların başlıca tarla ürünlerindeki yaygınlığı, gıda arzımızın genetik çeşitliliğini tehdit ediyor. Genetik çeşitlilik, bireysel türlerin yeni koşullara, hastalıklara ve zararlılara uyum sağlamasına yardımcı olur ve ekosistemlerin değişen bir çevreye veya kuraklık veya sel gibi şiddetli koşullara uyum sağlamasına yardımcı olabilir. 

İklim değişikliği tam da bu zorlukları ortaya çıkarıyor ve çiftçilerin bunları ele almak için – genetik koda kadar – mümkün olduğu kadar çok araca ihtiyacı var.

Kuraklık toleransı gibi özellikler, birkaç gen tarafından yönlendirilen karmaşıktır. Genetik mühendisliği genellikle bir seferde bir geni hedefler. Tohumların genetik çeşitliliğini koruyan geleneksel yetiştirme teknikleri ve tohum bankaları gibi araçlar, kuraklığa dayanıklı mahsuller geliştirmede daha etkili oluyor. 

Ne yazık ki, özel tohum sektöründeki aşırı konsolidasyon, geleneksel tohum ve cins gelişimine yapılan kamu yatırımlarının azalmasıyla aynı zamana denk geldi. Çiftçilerin daha az seçeneğe değil daha fazla seçeneğe ihtiyaç duyduğu bir zamanda, bu programların desteklenmesi gerekiyor.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.