GDO ve Bilimsel Konsensüs


GDO'ların güvenliği konusunda bilimsel bir fikir birliği yoktur. 2015 yılında 300 bilim insanı, hekim ve bilim insanı tarafından imzalanan bir açıklamaya göre, GDO'lar konusunda medyada sıkça tekrarlanan bilimsel fikir birliği iddiası "yanlışlıkla sürdürülen yapay bir kurgu"dur. 

GDO ve Bilimsel Konsensüs

Bilimsel bir fikir birliği, uygulanabilir alandaki çoğu bilim insanı tarafından genel olarak üzerinde anlaşmaya varılan konumdur. Bilimsel uzlaşı, anlaşmazlığı engellemez ve oybirliği gerektirmez. Bu basitçe, ilgili bilim adamlarının çoğunun belirli bir konu hakkında aynı sayfada olduğu anlamına gelir.

Bilimsel fikir birliği ile ilgili harika şeylerden biri, çevremizdeki dünya hakkında bildiklerimizi yansıtmak için zamanla değişmesidir. Bir zamanlar, bilimsel fikir birliği, Dünya'nın evrenin merkezi olduğu, kıtaların yerinde sabit kaldığı ve daha ağır nesnelerin hafif nesnelerden daha hızlı düştüğüne inanıyordu. Bilimsel fikir birliğinin gelişmesi zaman, bağlam ve genellikle teknoloji gerektirir.

GDO'lar nispeten yeni bir teknolojidir; bu, onları çevreleyen araştırmaların gövdesinin de yeni olduğu anlamına gelir. İlk GDO, marketlere daha 25 yıl önce değil, 1994 yılında ulaştı. Genetik mühendisliği bize her yıl yeni GDO'lar getiriyor ve bu yeni yaşam formları, çok az düzenleyici gözetim ile pazara akıyor. Bir ömür boyu GDO tüketiminin etkilerini bilmek imkansızdır ve insanlığın GDO tarımının karmaşık etkilerini tam olarak anlaması için daha onlarca yıl geçmesi gerekecektir.

Ayrıca, yürütülen çalışmaların çoğu konuyla ilgili olamayacak kadar kısaydı. Tipik bir 90 günlük yem çalışması, uzun yıllar yaşayan hayvanlarda uzun vadeli sağlık etkilerini yeterince tespit etmez ve çok az sayıda çok nesilli yem çalışması yapılmıştır.

GDO'lar hakkında sürekli yeni şeyler öğreniyoruz. Çoğu GDO, bir herbisiti (HT) tolere edecek, bir insektisit (Bt) veya her ikisini birden üretecek şekilde tasarlanmıştır . Bu özellikler, ekosistemleri yeni yeni anlamaya başladığımız şekillerde etkiler. Bt'ye dirençli haşerelerin ortaya çıkması, pestisit kullanımında devam eden artış ve dikamba ile ilişkili mahsul hasarının son dalgası bu noktayı iyi bir şekilde göstermektedir. GDO'lu tarımın bazı etkileri daha da şaşırtıcı. Örneğin, Kasım 2017 tarihli bir rapor, GDO'lu tarımda kullanılan bazı herbisitlerin antibiyotik direncini etkileyebileceğini öne sürüyor.

Bazen tüm cevaplara sahip olamayız. Bu şu soruyu gündeme getiriyor: Bilimsel anlayış eksik olduğunda ne olmalı? Potansiyel sonuçların farkında olmadan ileri mi atmalıyız, yoksa bir şeyi günlük hayatımızın bir parçası haline getirmeden önce zararlı olmadığından emin olana kadar beklemeli miyiz?

Ne yazık ki, genetiği değiştirilmiş gıdalar etiketlenmediğinde dikkatli olmak zordur. Dünya çapında 60'tan fazla ülke, tüketicilere kendileri için seçim yapma olanağı veren GDO etiketlemesini zorunlu kılıyor. Herkesin bu hakka sahip olması gerektiğini düşünüyoruz.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.