GDO'lu Patates Nasıl Olur?


Patatesler, zarar gördüklerinde çürümelerine neden olan bir gene sahiptir. Bu yeni GDO'lu patateslerde bu gen susturulmuş ve bu nedenle fark edilemez.. 

GDO'lu Patates Nasıl Olur?

Patates hala çürür ama herhangi bir hasar görünmez ve tüketici fark etmez. Bu patateslerde yapılan tek değişiklik bu değildir; ayrıca pişirildiklerinde daha düşük akrilamid seviyeleri üretecek şekilde değiştiriliyorlar.

GDO'lu patates, RNA interferansı (RNAi) adı verilen bir gen susturma yöntemiyle tasarlandı. Bu genetik mühendisliği tekniği, siyah nokta morarmasını önlemek yerine semptomlarını gizleyen bir patates ile sonuçlanır. 

RNA etkileşimini anlamak için, haberci RNA'nın (mRNA) hücre çekirdeğinden hücrenin diğer bölümlerine genetik talimatları taşıdığını bilmek önemlidir. RNAi, bir hücrenin içine farklı bir RNA türü (dsRNA) yerleştirildiğinde başlar. dsRNA enzimler tarafından parçalanır, proteinlerle eşleşir ve ardından mRNA'ya uyduğu belirli bir hedef bölgeye bağlanır. Bu, mRNA'nın tüm talimatlarını iletmesini engelleyebilir ve istenen geni etkin bir şekilde "susturabilir". Patates durumunda, susturulan gen esmerleşmeye neden olan gendir.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.