GDO'lu Gıdalar ve Alerjiler


GDO'lu gıdaların yetiştirilmesi çiftçiler için daha kolay ve daha az maliyetlidir, bu da onları tüketici için daha ucuz hale getirir. GDO teknikleri ayrıca gıdaların besinlerini, lezzetini ve görünümünü iyileştirebilir. Ancak sağlık konusunda pek çok endişe mevcuttur.

GDO'lu Gıdalar ve Alerjiler

GDO tüketimiyle ilgili temel endişelerden biri alerjilerdir. GDO'lu gıdaların alerjik reaksiyonu tetikleyebileceği konusunda bazı endişeler var.

Bunun nedeni, GDO'lu yiyeceklerin yabancı genler içermesidir, bu nedenle bazı insanlar, alerjik reaksiyona neden olabilecek yiyeceklerden gelen genleri barındırdıklarından endişe ederler.

1990'ların ortalarında yapılan bir araştırma, GDO'lu soya fasulyesine Brezilya fıstığından bir protein eklenmesinin, Brezilya fıstığına duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonu tetikleyebileceğini buldu. Ancak, bilim adamları bunu keşfettikten sonra, bu GDO'lu gıdayı hızla terk ettiler.

Alerji endişeleri geçerli olsa da, şu anda piyasada GDO'lu gıdalara alerjik reaksiyon bildirilmemiştir. FDA'ya göre, GDO'lu gıdalar geliştiren araştırmacılar, alerjenlerin bir gıdadan diğerine aktarılmadığından emin olmak için testler yapıyor.

Ek olarak, araştırmalar GDO'lu gıdaların alerjiyi tetikleme olasılığının GDO'lu olmayan muadillerine göre daha fazla olmadığını göstermiştir. Örneğin soya alerjiniz varsa, hem GDO'lu hem de GDO'suz soya ürünleri alerjik reaksiyona neden olacaktır.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.