GDO'lu Gıdalar Nasıl Belirlenir?


GDO'lu gıdalar tüketim için güvenli görünse de, bazı insanlar bunlardan kaçınmak ister. Yine de, süpermarketinizdeki gıdaların çoğu GDO'lu ürünlerden elde edilen malzemelerle yapıldığından bu zordur.

GDO'lu Gıdalar Nasıl Belirlenir?

Bugün dünyada yetiştirilen ve satılan GDO'lu ürünler arasında mısır, soya fasulyesi, kanola, şeker pancarı, yonca, pamuk, patates , papaya, yaz kabağı ve birkaç elma çeşidi bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, GDO'lu gıdaların etiketlenmesini zorunlu kılan hiçbir düzenleme bulunmamaktadır. Bununla birlikte, Ocak 2022'den itibaren USDA, gıda üreticilerinin GDO içerikli tüm gıdaları etiketlemesini zorunlu kılacaktır.

Halihazırda, bazı gıdalar, ürünün GDO içermediğini gösteren bir üçüncü taraf “NON GMO” etiketine sahip olabilir. Ancak bu etiket isteğe bağlıdır.

%100 organik etiketli yiyeceklerin herhangi bir GDO içeriği içermediğini de belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, bir ürün basitçe "organik " olarak etiketlenmişse, bazı GDO'lar içerebilir.

Avrupa Birliği'nde (AB) %0,9'dan fazla GDO içerikli gıdalar "genetiği değiştirilmiş" veya "genetiği değiştirilmiş bileşenden üretilmiş" olarak listelenmelidir. Ambalajsız gıdalar için bu kelimeler, örneğin süpermarket rafında olduğu gibi öğenin yanında listelenmelidir.

Yeni düzenlemeler yürürlüğe girene kadar, bir gıdanın GDO içerikli olup olmadığını anlamanın net bir yolu yoktur.

Bununla birlikte, birçok küçük çiftlikte GDO tohum kullanma olasılığı düşük olduğundan, yerel olarak yiyerek GDO'lu gıdalardan kaçınmayı deneyebilirsiniz.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.