GDO'ların Yasaklandığı Ülkeler


Avrupa Birliği'ndeki ülkelere genetiği değiştirilmiş mahsul yetiştirmekten vazgeçme seçeneği veren bir Avrupa Komisyonu kuralı kabul edildi. Komisyonun web sitesine göre, AB'nin 27 üye ülkesinden 19'u GDO'ları kısmen veya tamamen yasaklamak için oy kullandı.

GDO'ların Yasaklandığı Ülkeler

Komisyon, “Fransa, Almanya, Avusturya, Yunanistan, Macaristan, Hollanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Bulgaristan, Polonya, Danimarka, Malta, Slovenya, İtalya ve Hırvatistan gibi birçok ülke toplam yasağı seçti. Belçika'nın Fransızca konuşulan bölgesi Wallonia, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'nın yanı sıra seçimden çıktı."

Tüketici gıda ürünlerinde GDO'lar alanında, AB'nin tüketici gıdalarında GDO'ların etiketlenmesini gerektiren özel düzenlemeleri vardır; bu, Amerika Birleşik Devletleri'nin de Ocak 2022'de uygulamaya başlayacağı bir şeydir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde zorunlu etiketleme dışında, Tarım Bakanlığı veya Gıda ve İlaç İdaresi tarafından GDO'ları yasaklayan resmi bir mevzuat bulunmamaktadır. Ancak, California'daki Humboldt, Mendocino, Trinity, Santa Cruz, Sonoma ve Marin ilçeleri, ABD'de GD bitkileri başarıyla yasaklayan ilçelerdir.

Dünya genelinde ülkeler GDO kullanımını tartışmaya devam ediyor. 2016 yılında Rusya, genetiği değiştirilmiş bitki veya hayvanlar kullanarak gıda yetiştirmeye veya üretmeye tam bir yasak getirdi.

Bu, 2013 yılında GDO'lara uygulanan 10 yıllık bir moratoryumdan kaynaklandı, böylece daha fazla deney, test ve yeni araştırma yöntemleri geliştirilebilir. Moratoryum sırasında Ulusal Genetik Güvenlik Derneği Başkan Yardımcısı Irina Ermakova'ya göre , “Biyoteknoloji kesinlikle geliştirilmeli ancak GDO'lar durdurulmalı. (Biz) yayılmasını durdurmalıyız.”

GDO'ları yasaklayan ayrıca Asya'da Türkiye, Kırgızistan, Butan ve Suudi Arabistan; ve Amerika'da Belize, Peru, Ekvador ve Venezuela . Afrika'daki 47 ülkeden sadece dördü GDO'lu ürünlerin ekilmesini yasal hale getirdi: Güney Afrika, Burkina Faso, Sudan ve Nijerya.

GDO'ları yasaklamamış bazı ülkelerde kısıtlamalar vardır veya daha fazla araştırma yapılana kadar geçici olarak yasaklanmıştır. Zimbabwe'nin “ GDO'lara Hayır, Pozisyon Değişmedi ” başlıklı makalede ana hatlarıyla belirtilen GDO'lu gıdalar politikasına göre, ülke daha fazla kanıt bulunana kadar GDO'ları yasaklamaya devam edecek. Şu an itibariyle ülke GDO üretimini yasaklıyor.

Organic tarafından yayınlanan bir rapora göre Peru'nun 10 yıllık GDO yasağı 2021'de sona ereceğinden, ülke 2020'de yasağın devamını desteklemek için "La Biodiversidad es nuestra Identidad (Biyoçeşitlilik Kimliğimizdir)" kampanyasıyla bir araya geldi. Rapora göre, ülkede GDO'ların yasaklanması, ülke üretiminin yaklaşık %75'ini sağlayan 2,2 milyon küçük ölçekli çiftçi aileyi desteklemeye yardımcı oldu.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.