GDO'lar Geleneksel Melezlemeden Farklı Mı?


"GDO", "genetiği değiştirilmiş organizma" anlamına gelir. Bir organizmayı genetik olarak değiştirmek için kullanılan teknolojiye genetik mühendisliği denir ve bu şekilde modifiye edilen bir organizmaya genetiği değiştirilmiş (GE) denir.

GDO'lar Geleneksel Melezlemeden Farklı Mı?

Genetik mühendisliği süreci tipik olarak bir organizmadan (bir hayvan, bitki, virüs veya bakteri) DNA'yı (genetik materyal) izole etmeyi, onu başka bir organizmanın DNA'sına yerleştirmeyi ve eklenen genlerle ilişkili özelliklerin değiştirilmiş organizmaya aktarılması gibi konuları uygular.

Genetik mühendisliği yoluyla yeni özellikler ifade etmek üzere modifiye edilen ürünlere de “transgenik” denir. Şimdiye kadar, GE mahsul bitkileri, marketlerde gıda veya gıda bileşenleri olarak satılan hemen hemen tüm GDO'ların kaynağı olmuştur. 

Bununla birlikte, bir GE hayvanı olan AquaAdvantage somonu, yakın zamanda ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır. Şu anda marketlerde bulunmamaktadır ancak yakın zamanda sıklıkla böyle ürünler görülecektir.

Önemli farklılıklar, genetik mühendisliğini geleneksel ıslahtan ayırır. Hibridizasyon olarak da adlandırılan geleneksel mahsul melezlemesinde, aynı veya yakından ilişkili bitki türlerinin iki farklı suşu çapraz tozlaşır, böylece DNA'larını paylaşır ve bu, her bir ebeveynden genler içeren yavrular üretir.

Çapraz bitkilerden elde edilen olgun tohumlar sırayla ekilir ve büyütülür. Bitki yetiştiricileri daha sonra en çok arzu edilen özellik kombinasyonunu gösteren yavruları seçerler. Hayvanlar veya bakteriler gibi ürünle cinsel olarak uyumlu olmayan diğer organizmaların genleri dahil değildir.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.