GDO Konusunda Güvenlik ve Endişeler


Mevcut araştırmalar GDO'lu gıdaların güvenli olduğunu öne sürse de, uzun vadeli güvenlik ve çevresel etkileri konusunda bazı endişeler vardır.

GDO Konusunda Güvenlik ve Endişeler

GDO tüketimiyle ilgili temel endişelerden biri alerjilerdir. GDO'lu gıdaların alerjik reaksiyonu tetikleyebileceği konusunda bazı endişeler var.

Bunun nedeni, GDO'lu yiyeceklerin yabancı genler içermesidir, bu nedenle bazı insanlar, alerjik reaksiyona neden olabilecek yiyeceklerden gelen genleri barındırdıklarından endişe ederler.

1990'ların ortalarında yapılan bir araştırma, GDO'lu soya fasulyesine Brezilya fıstığından bir protein eklenmesinin, Brezilya fıstığına duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonu tetikleyebileceğini buldu. Ancak, bilim adamları bunu keşfettikten sonra, bu GDO'lu gıdayı hızla terk ettiler.

Alerji endişeleri geçerli olsa da, şu anda piyasada GDO'lu gıdalara alerjik reaksiyon bildirilmemiştir.

FDA'ya göre, GDO'lu gıdalar geliştiren araştırmacılar, alerjenlerin bir gıdadan diğerine aktarılmadığından emin olmak için testler yapıyor.

Ek olarak, araştırmalar GDO'lu gıdaların alerjiyi tetikleme olasılığının GDO'lu olmayan muadillerine göre daha fazla olmadığını göstermiştir.

Ancak soya alerjiniz varsa, hem GDO'lu hem de GDO'suz soya ürünleri alerjik reaksiyona neden olacaktır.

Diğer bir GDO endişesi ise kanser sorunudur. Benzer şekilde, GDO'lu gıdaların kanserlerin ilerlemesine yardımcı olabileceğine dair yaygın bir endişe var.

Kanserlere DNA mutasyonları neden olduğundan, bazı insanlar genleri eklenmiş yiyecekleri yemenin DNA'nızı etkileyebileceğinden korkar.

Bu endişe, kısmen, GDO alımını daha yüksek tümör ve erken ölüm riskine bağlayan erken bir fare çalışmasından kaynaklanabilir. Ancak, bu çalışma daha sonra kötü tasarlanmış olduğu için geri çekildi.

Şu anda, hiçbir insan araştırması GDO alımını kanserlere bağlamamaktadır. Amerikan Kanser Derneği (ACS), GDO'lu gıda alımını artan veya azalan kanser riskine bağlayacak hiçbir kanıt bulunmadığını belirtti.

Yine de, uzun süreli insan çalışmaları mevcut değildir. Bu nedenle, daha uzun vadeli insan araştırmalarına ihtiyaç vardır.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.