GDO Konusunda Düşük ve Yüksek Riski Anlamak


NON GMO etiketini diğer GDO'lu olmayan iddialardan ayıran unsurlardan biri, GDO kontaminasyonunu ölçmek için testler mevcut olduğunda, ana yüksek riskli girdileri ve doğrulanmış ürünlerin bileşenlerini test etme gerekliliğidir. 

GDO Konusunda Düşük ve Yüksek Riski Anlamak

NON GMO etiketi, standardın yüksek risk listesine hangi girdilerin veya bileşenlerin dahil edilmesi gerektiğini belirlemek için bir risk matrisi kullanır. GDO'lu ürünler ve diğer girdiler ticari olarak daha erişilebilir hale geldikçe matrise girilir; toplam risk puanları önceden belirlenmiş bir eşiğe ulaştığında, yüksek risk listesine eklenmeleri önerilir. 

İçerik maddeleri ve girdiler, bu bileşenlerin genetiği değiştirilmiş muadilleri araştırma ve geliştirme aşamasında olduğunda veya geliştirildiği ancak henüz ticari olarak yaygın olarak temin edilmediği veya bilinen GDO kontaminasyonunun meydana geldiği durumlarda izlenen risk olarak kabul edilir. 

Bu bileşenler ve girdiler, NON GMO sertifikasyon programı tarafından yakından izlenir ve takibe alınır. Yüksek riskli ve izlenen risk listeleri hakkında daha fazla bilgi için kriterler bölümümüze göz atabilirsiniz.

Düşük riskli içerikler ise, genetik mühendisliği yoluyla veya genetiği değiştirilmiş organizmalardan (GDO'lar) üretilme riski düşük olan girdiler veya bileşenlerdir.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.